0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiana formy opodatkowania po rejestracji firmy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zakładając działalność gospodarczą, przedsiębiorca jest zobowiązany do wskazania wybranej przez siebie formy rozliczania podatku dochodowego. Może się jednak zdarzyć, że mimo zadeklarowanej już formy zdecyduje się na inną opcję - wygodniejszą, bardziej opłacalną etc. Czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania po zarejestrowaniu firmy?

Zmiana formy opodatkowania - przepisy ogólne

Wybraną przez siebie formę opodatkowania przedsiębiorca wskazuje już przy rejestrowaniu działalności - wykorzystuje do tego formularz CEIDG-1. Takie zgłoszenie jest wystarczające także z punktu widzenia przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Formularz musi zostać złożony najpóźniej w dniu założenia działalności gospodarczej.

Od tego momentu świeżo upieczonego przedsiębiorcę obowiązują twarde przepisy prawa podatkowego. Zgodnie z nimi zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym będzie można dokonać dopiero z nastaniem nowego roku podatkowego. W tym celu konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym pisemnego zawiadomienia do dnia 20 stycznia nowego roku podatkowego.

Zmiana formy opodatkowania po rejestracji firmy

Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej przepisom wspomnianej ustawy o PIT, to wybór formy opodatkowania powinien zostać dokonany nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu z działalności (art. 9a ust. 2). Jak wiadomo, w praktyce dzień założenia działalności niekoniecznie pokrywa się z terminem pierwszego wpływu.

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

Tym samym nowy przedsiębiorca ma jeszcze wyjście, jeśli po zarejestrowaniu firmy zdecyduje się jednak na zmianę formy opodatkowania. Zanim uzyska pierwszy przychód, może złożyć do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania na dany rok podatkowy. Warto pamiętać o tym, aby najpierw upewnić się, czy dana forma jest dopuszczalna przy konkretnym profilu działalności.

Jak widać, jeśli pomiędzy dniem zarejestrowania firmy a datą uzyskania pierwszego przychodu istnieje różnica nawet kilku dni, przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania. Konieczne jest tylko dopełnienie niezbędnych formalności wobec urzędu skarbowego - czyli złożenie zawiadomienia do jego naczelnika.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów