Zakładając działalność gospodarczą, przedsiębiorca jest zobowiązany do wskazania wybranej przez siebie formy rozliczania podatku dochodowego. Może się jednak zdarzyć, że mimo zadeklarowanej już formy zdecyduje się na inną opcję - wygodniejszą, bardziej opłacalną etc. Czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania po zarejestrowaniu firmy?
Zmiana formy opodatkowania - przepisy ogólne
Wybraną przez siebie formę opodatkowania przedsiębiorca wskazuje już przy rejestrowaniu działalności - wykorzystuje do tego formularz CEIDG-1. Takie zgłoszenie jest wystarczające także z punktu widzenia przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Formularz musi zostać złożony najpóźniej w dniu założenia działalności gospodarczej.
Od tego momentu świeżo upieczonego przedsiębiorcę obowiązują twarde przepisy prawa podatkowego. Zgodnie z nimi zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym będzie można dokonać dopiero z nastaniem nowego roku podatkowego. W tym celu konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym pisemnego zawiadomienia do dnia 20 stycznia nowego roku podatkowego.
Zmiana formy opodatkowania po rejestracji firmy
Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej przepisom wspomnianej ustawy o PIT, to wybór formy opodatkowania powinien zostać dokonany nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu z działalności (art. 9a ust. 2). Jak wiadomo, w praktyce dzień założenia działalności niekoniecznie pokrywa się z terminem pierwszego wpływu.
Porady online
Prowadzisz firmę i masz pytania?
Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy
Jak widać, jeśli pomiędzy dniem zarejestrowania firmy a datą uzyskania pierwszego przychodu istnieje różnica nawet kilku dni, przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania. Konieczne jest tylko dopełnienie niezbędnych formalności wobec urzędu skarbowego - czyli złożenie zawiadomienia do jego naczelnika.