Faktury uproszczone po 1 stycznia 2021 roku – nowa decyzja MF
Obecnie paragon fiskalny do kwoty 450 zł brutto lub 100 euro z numerem NIP nabywcy spełniający warunki faktury uproszczonej może być podstawą, aby zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów i dokonać odliczenia podatku VAT.
MF zaproponowało zmiany, które zakładały, że paragon z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł (100 euro) nie mógłby być uznawany za fakturę uproszczoną – ta propozycja spotkała się z falą krytyki ze strony organizacji branżowych.
Faktury uproszczone po 1 stycznia 2021 roku - nowe stanowisko MF
Po konsultacjach podatkowych resort finansów zapowiedział odstąpienie od proponowanych zmian dotyczących faktur uproszczonych.
„Po analizie uwag spływających w ramach konsultacji zdecydowano o dalszym nieprocedowaniu proponowanych zmian w fakturach uproszczonych. W konsekwencji należy stosować w tym zakresie Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów”.
Obecnie faktury uproszczone wykazywane są zbiorczo, na podstawie raportu okresowego z kasy fiskalnej. Od 1 stycznia 2021 roku paragony potraktowane jako faktura uproszczona ujmowane będą w pliku JPK_V7 jako osobna pozycja, podobnie jak w przypadku standardowej faktury VAT.
Nowy wzór ewidencji przychodów - jakie zmiany od 1 stycznia 2021 roku?
Faktury ustrukturyzowane - nowy projekt Ministerstwa Finansów!
- Nieoczywisty zwrot kosztów prowizji
- Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - czym jest i jak złożyć wniosek?
- Przedsiębiorca jak konsument?
- Czy jakość handlowa to mit? Sprawdź konsekwencje wprowadzenia produktów na rynek o niewłaściwej jakości
- Upadłość konsumencka po nowemu, czyli nie tak łatwe całkowite umorzenie długów