0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Faktury uproszczone po 1 stycznia 2021 roku – nowa decyzja MF

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie paragon fiskalny do kwoty 450 zł brutto lub 100 euro z numerem NIP nabywcy spełniający warunki faktury uproszczonej może być podstawą, aby zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów i dokonać odliczenia podatku VAT.

MF zaproponowało zmiany, które zakładały, że paragon z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł (100 euro) nie mógłby być uznawany za fakturę uproszczoną – ta propozycja spotkała się z falą krytyki ze strony organizacji branżowych.

Faktury uproszczone po 1 stycznia 2021 roku - nowe stanowisko MF

Po konsultacjach podatkowych resort finansów zapowiedział odstąpienie od proponowanych zmian dotyczących faktur uproszczonych.

Po analizie uwag spływających w ramach konsultacji zdecydowano o dalszym nieprocedowaniu proponowanych zmian w fakturach uproszczonych. W konsekwencji należy stosować w tym zakresie Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów”.

Jak podaje MF, trwają prace legislacyjne, które dadzą podatnikom możliwość niewykazywania do 30 czerwca 2021 roku w nowym JPK_V7 odrębnie podstawy opodatkowania i podatku należnego wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone.

Obecnie faktury uproszczone wykazywane są zbiorczo, na podstawie raportu okresowego z kasy fiskalnej. Od 1 stycznia 2021 roku paragony potraktowane jako faktura uproszczona ujmowane będą w pliku JPK_V7 jako osobna pozycja, podobnie jak w przypadku standardowej faktury VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów