Chciałabym się dowiedzieć, jak rozliczyć zakup drona z wbudowanym aparatem fotograficznym o wartości powyżej 3 500 zł netto? Czy należy go zaliczyć do środków trwałych i amortyzować?
Wiktoria, Toruń
Zakup drona musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a tym samym przyczyniać się do osiągania z niej przychodów (bądź zabezpieczać jej źródło). Wtedy może stanowić koszt uzyskania przychodu. Co ważne, to na podatniku ciąży udowodnienie związku poniesionego wydatku z wykonywaną działalnością. W przypadku kontroli będzie Pani musiała wykazać właśnie ten związek pomiędzy zakupem drona a wykonywanymi czynnościami w ramach prowadzonej działalności.
W przypadku, gdy wartość drona przekracza kwotę 3 500 zł netto, należałoby wprowadzić go do ewidencji środków trwałych. Bowiem jak wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają środki trwałe:
stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok,
wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Jeśli więc zakupiony dron spełnia powyższe warunki, aby uznać go za środek trwały, należy wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i amortyzować w czasie.
Najczęściej stosowaną metodą amortyzacji jest amortyzacja liniowa. Ale może Pani również skorzystać z amortyzacji jednorazowej w ramach pomocy de minimis po spełnieniu określonych warunków.