Z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. wynika, że za fakturę uznaje się również bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób:
- kolejami normalnotorowymi
- taborem samochodowym
- statkami pełnomorskimi
- środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej
- promami
- samolotami i śmigłowcami.
Bilety te muszą zawierać następujące dane:
- nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy
- numer i datę wystawienia biletu
- kwotę należności wraz z podatkiem
- kwotę podatku
Bilety PKS i PKP
Bilety PKS i PKP zawierają wszystkie wymagane dane.
W przypadku PKP często jesteśmy zmuszeni do zarezerwowania tzw. miejscówki. W licznych interpretacjach znajdujemy informację, że jest ona częścią biletu, co w konsekwencji oznacza, że również od niej można odliczyć podatek VAT.
Bilety MPK
W przypadku biletów jednorazowych oferowanych przez MPK nie ma możliwości odliczenia od nich podatku VAT, ponieważ nie zawierają podstawowych danych o przewoźniku.
W sytuacji gdy przedsiębiorca korzysta z okresowego imiennego biletu komunikacji miejskiej, którego nabycie zostało potwierdzone fakturą, będzie możliwe odliczenie VAT naliczonego. Wówczas to faktura a nie bilet jest dokumentem potwierdzającym zakup.
E-bilety
Podatnicy po spełnieniu określonych warunków mają możliwość wystawiania i przesyłania faktur elektronicznych w dowolnym formacie elektronicznym (PDF, RTF, doc). Przewoźnik, umożliwiając pobieranie e-biletów ze strony internetowej, powinien jednocześnie zadbać o to, aby nabywca e-biletu miał możliwość wyrażenia zgody na akceptację ich elektronicznego przesyłania. Należy zatem uznać, że również e-bilety (w tym PKP i PKS) mogą być przesyłane drogą elektroniczną.
Fakt przesyłania e-biletów w formie elektronicznej nie powinien już od 2011 r. stanowić przeszkody w odliczeniu VAT.