Poradnik Przedsiębiorcy

Jak założyć zakład fryzjerski - praktyczne wskazówki

Przez ostatnie kilkanaście lat salony fryzjerskie przeszyły prawdziwą rewolucję i zawód fryzjera nie kojarzy się już ze starszą panią z osiedlowego salonu, tylko z mistrzami swojego fachu, którzy z włosami są w stanie zrobić wszystko. Coraz popularniejsze stają się także salony fryzjerskie tylko dla mężczyzn, gdzie uwagę poświęca się pielęgnacji wąsów i brody. 

Ogólna charakterystyka zakładu fryzjerskiego

Zakład fryzjerski to miejsce świadczenia usług pielęgnacyjnych z zakresu:

 • mycia, obcinania i układania, czesania, suszenia, farbowania, prostowania włosów,

 • wykonywania trwałej ondulacji oraz podobnych czynności,

 • golenia i przycinania brody

W zależności od oferty salonu fryzjerskiego, mogą być tak także wykonywane zabiegi kosmetyczne, manicure czy robienie makijażu.

Jak założyć zakład fryzjerski - wstępne wymagania

Fryzjer należy do zawodów usługowych, nie jest regulowany. Posiadając odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, fryzjer z powodzeniem może założyć zakład fryzjerski - działalność ta również nie będzie regulowana.

Dopuszczalne formy prowadzenia zakładu fryzjerskiego

Osoby prowadzące zakład fryzjerski, mogą wybrać dowolny rodzaj działalności gospodarczej z wyłączeniem spółki partnerskiej. Jednak najpopularniejszą formą w przypadku zakładu fryzjerskiego jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeżeli salon ma przynosić wysokie obroty, fryzjer powinien się zastanowić nad nad spółką kapitałową lub osobową. Z drugiej jednak strony jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostsza w prowadzeniu. 

Jak założyć zakład fryzjerski

Zakład fryzjerski - jednoosobowa działalność gospodarcza

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, fryzjer ma pełną kontrolę nad swoim zakładem - to on jest jego jedynym właścicielem i reprezentantem. Dodatkowo, przy wyborze tej działalności, prowadzenie ewidencji finansowej jest bardzo proste, a formalności są ograniczone do minimum. Przy zakładaniu jednoosobowej działalności nie jest także wymagany wkład własny - można to traktować zarówno jako plus, jak i minus - fryzjer odpowiada majątkiem osobistym za zobowiązania związane z prowadzoną działalnością.

Zakład fryzjerski - spółka cywilna

Do założenia spółki cywilnej potrzebne są przynajmniej dwie osoby fizyczne lub prawe. Warto wiedzieć, że spółka cywilna nie podlega rejestracji w KRS. Wspólnicy, będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Zakład fryzjerski - spółka handlowa

Do spółek handlowych zaliczają się:

 • spółki jawne,

 • spółki partnerskie (tego rodzaju prowadzenia działalności nie może wybrać osoba zakładająca salon fryzjerski),

 • spółki komandytowe,

 • spółki komandytowo-akcyjne,

 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

 • spółki akcyjne.

Wszystkie te rodzaje spółek wymagają wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez sądy rejonowe właściwe ze względu na siedzibę tworzonej spółki.

Określenie PKD dla zakładu fryzjerskiego

PKD dla zakładu fryzjerskiego jest takie samo jak dla zakładu kosmetycznego: 96.02 Z.

Jeżeli zakład fryzjerski dodatkowo wytwarza peruki, jego numer PKD wynosi 32.99 Z. 

Najlepsza forma opodatkowania dla zakładu fryzjerskiego

Otwierając zakład fryzjerski, trzeba zdecydować się na jedną formę opodatkowania. Wyboru formy opodatkowania dokonuje się przy wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Fryzjer ma do wyboru:

 • zasady ogólne,

 • podatek liniowy,

 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

 • kartę podatkową.