Poradnik Przedsiębiorcy

Składki ZUS od dochodu - nowa propozycja obliczania składek dla firm

Na sobotniej konwencji wyborczej Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w naliczaniu składek. Rząd chce, by podstawę do obliczania składek stanowił osiągnięty przez przedsiębiorcę dochód. Czy składki ZUS od dochodu będą bardziej korzystne? Poniżej wyjaśnimy, jakie są wstępne założenia tego rozwiązania.

Ostatnie zmiany w opłacaniu składek

W poprzednim roku ustawa o prawie przedsiębiorców wprowadziła ulgę na start, czyli zwolnienie z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez 6 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności. Od 2019 roku osoby prowadzące własny biznes mogą również opłacać składki od przychodu, o ile nie przekroczyły ustalonego ograniczenia. Oczywiście skorzystanie z takich uprawnień jest możliwe po spełnieniu określonych warunków. Nie każdy przedsiębiorca będzie miał niższe zobowiązania.

Składki ZUS od dochodu

Propozycja naliczania składek proporcjonalnie od dochodu wzbudziła radość, ale i niepokój przedsiębiorców. Premier nie doprecyzował, kogo będą dotyczyły nowe przepisy. W internecie pojawiły się artykuły mówiące, że składki ZUS od dochodu będą opłacać wszyscy. Oznaczałoby to olbrzymie obciążenie dla osób, które zarabiają na prowadzeniu działalności najwięcej. Dotychczas przedsiębiorcy, którzy nie korzystali z ulg, opłacali składki od ustalonej przez ZUS podstawy.

Minister przedsiębiorczości i technologii wyjaśnia

Jadwiga Emilewicz dodała wpis w jednym z portali mediów społecznościach, w którym doprecyzowuje wypowiedź Mateusza Morawieckiego.

„Chciałabym uspokoić przedsiębiorców. Zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego proporcjonalność składek na ZUS ma dotyczyć tylko najmniejszych firm. Nie straszmy więc tych dużych gwałtownym wzrostem składek”.

Przedsiębiorcy osiągający wyższe dochody będą najpewniej w dalszym ciągu opłacać składki ryczałtowo, na podstawie prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nowa ulga ma służyć głównie osobom prowadzącym małą działalność, które inwestują, by rozkręcić swój biznes.