Poradnik Przedsiębiorcy

Wypłata rekompensaty z OC sprawcy a przychody podatkowe

Miałem kolizję drogową nie z mojej winy. Samochód został zabrany do warsztatu, a przewidywany okres jego naprawy to dwa tygodnie. Samochód stanowił środek trwały firmy i był zakwalifikowany jako pojazd osobowy wykorzystywany zarówno w celach prywatnych, jak i w działalności, w związku z czym przysługuje mi 50% odliczenie podatku VAT. Wykorzystuję samochód codziennie w pracy, więc nie mogłem pozwolić sobie na brak pojazdu i na czas naprawy wynająłem pojazd o podobnych parametrach. Z OC sprawcy zostały mi zwrócone środki. Czy wypłata rekompensaty z OC sprawcy za brak możliwości korzystania z własnego samochodu stanowi mój przychód, który należy wykazać i opodatkować oraz jak mam rozliczyć podatek VAT od faktury za wynajem?

Rafał, Januszkowice

 

Jeżeli na czas naprawy uszkodzonego pojazdu firmowego został wynajęty inny pojazd osobowy, fakturę za wynajem można zaliczyć do kosztów firmowych, natomiast sposób odliczenia podatku VAT uzależniony jest od tego, czy wypożyczony pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności czy również na cele prywatne.

Obowiązuje w tym przypadku taka sama zasada jak przy pojazdach firmowych. Można skorzystać z pełnego lub 50% odliczenia podatku VAT od wynajmu pojazdu czy zakupu paliwa do niego.

Aby od faktury dokumentującej najem pojazdu osobowego czy zakupu do niego paliwa można było odliczyć 100% podatku VAT, trzeba dopełnić następujących formalności:

  • dokonać zgłoszenia pojazdu do właściwego urzędu skarbowego na druku VAT-26,
  • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu - kilometrówkę do VAT.

Po uwzględnieniu w kosztach podatkowych faktury za wypożyczenie pojazdu ma Pan obowiązek zaliczenia otrzymanej rekompensaty z polisy OC sprawcy do pozostałych przychodów i opodatkowania ich.

Wypłata rekompensaty z OC sprawcy za brak możliwości korzystania z własnego samochodu powinna zostać zaliczona do przychodów w całości niezależnie od tego, jakim rodzajem ubezpieczenia (OC czy AC) objęty był pojazd.

W sytuacji gdy rekompensata byłaby wypłacona w odniesieniu do pojazdu rozliczanego w ramach ewidencji przebiegu pojazdów (kilometrówki), należy również całość rekompensaty zaliczyć do pozostałych przychodów i opodatkować.