Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może powołać w swoich strukturach prokurenta, który zajmuje się reprezentacją spółki podczas dokonywania przez jej zarząd czynności prawnych. Czym zajmuje się taki prokurent i jaki jest zakres jego obowiązków?
Kim jest prokurent w spółce?
Prokurent to osoba, której udzielona została prokura. Definicja oraz zakres prokury zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, poprzez prokurę należy rozumieć pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę, które obejmuje umocowanie prokurenta do dokonywania czynności pozasądowych oraz sądowych w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem. Prokurentem może być tylko osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Prokura jako rodzaj pełnomocnictwa szczególnego nie może być przeniesiona na inną osobę, jednakże prokurent ma prawo udzielić pełnomocnictwa innej osobie do dokonania jakiejś konkretnej czynności prawnej.
Powoływanie prokurenta w spółce z o.o.
Prokurenta w Spółce powołuje Zarząd. Jeżeli składa się on z kliku lub kilkunastu członków to zgoda na powołanie musi być jednomyślna. Zatem nie będzie miała tu zastosowania zwykła większość na co warto zwrócić uwagę.
Jak prokurent odpowiada za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę?
Kodeks cywilny nie reguluje jednoznacznie kwestii odpowiedzialności prokurenta, natomiast w Kodeksie spółek handlowych znajdziemy jedynie uregulowanie dotyczące pociągnięcia do odpowiedzialności za niewykonane zobowiązania spółki, jej zarządu.