0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zaliczka na podatek dochodowy po zakończeniu pracy na etacie a II próg podatkowy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przez pierwsze pół roku pracowałem na etacie, na umowie o pracę. Od drugiej połowy roku prowadzę działalność gospodarczą, rozliczając się na zasadach ogólnych i przewiduję, że wpadnę w II próg podatkowy. Jak poprawnie obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy, uwzględniając dochody uzyskane na etacie i w bieżąco prowadzonej działalności gospodarczej?

Kamil, Nowica

 

Kiedy prowadzimy działalność gospodarczą, zaliczka na podatek dochodowy wyliczana jest narastająco od początku roku według określonego schematu. Podstawę opodatkowania tworzy dochód uzyskany wyłącznie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Łączne rozliczenie osiągniętego dochodu ze stosunku pracy (na podstawie otrzymanego od pracodawcy PIT-11) i pozarolniczej działalności gospodarczej przy opodatkowaniu na  zasadach ogólnych nastąpi dopiero w rozliczeniu rocznym PIT-36, gdzie uwzględnione zostaną progi podatkowe, określając podatek należny od sumy dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym uzyskali dochód powyżej 85 528 zł, są obowiązani do zapłaty 14 839,02 zł podatku i do tej kwoty powinni doliczyć wartość nadwyżki dochodu ponad 85 528 zł przemnożoną przez 32% stawkę podatku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów