0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Umowa o dostawę internetu wystawiona na dane prywatne

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Miejsce wykonywania działalności jest tożsame z miejscem zamieszkania. Mam zamiar podpisać umowę o dostawę internetu. Czy, aby móc potraktować ten wydatek jako koszt podatkowy, muszę podpisać umowę na firmę czy mogę prywatnie? Jaką część kosztów mogę zaliczyć do kosztów firmowych?

Jacek, Lublin

 

Wykorzystując w prowadzonej działalności część mieszkania lub domu, przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych część wydatków, które ponosi na utrzymanie nieruchomości.

Pierwszym krokiem, jaki musi wykonać, jest zgłoszenie na formularzu CEIDG-1 miejsca zamieszkania jako miejsca siedziby firmy lub miejsca, gdzie jest prowadzona działalność. Wiąże się to z koniecznością zgłoszenia do urzędu gminy określonego metrażu pomieszczeń wykorzystywanych do działalności w celu opodatkowania podatkiem od nieruchomości przewidzianym dla firm.

Jeśli chodzi o wydatki na internet, to abonament może stanowić koszt podatkowy tylko wtedy, gdy internet został założony na firmę i jest wykorzystywany wyłącznie w celach prowadzonej działalności.

W innym przypadku, jeśli przedsiębiorca korzysta z sieci internetowej zarówno w celach prywatnych, jak i firmowych, koszt abonamentu może zaliczyć do wydatków firmowych w części obliczonej zgodnie z proporcją. Sposób ustalenia takiej proporcji zależy od Pana, gdyż nie określają tego przepisy. Powinna ona jednak odzwierciedlać w wiarygodny sposób rzeczywiste wykorzystanie.

W sytuacji, gdy umowa o dostawę internetu zostanie podpisana na osobę fizyczną, a nie na firmę, będzie Pan otrzymywał faktury bez numeru NIP. Od tych faktur nie będzie możliwości odliczenia podatku VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów