Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Podzlecenie prac - kiedy można je stosować i jakie są ograniczenia?

Podzlecenie prac w części lub całości innym osobom lub firmom jest często stosowane. Wyjaśniamy, kiedy można się posłużyć podwykonawcami w przypadku najczęściej zawieranych umów, w tym w zamówieniach publicznych.

11 czerwca 2019

Prawo spółek

Odpowiedzialność zarządu za podatki spółki - kiedy się przedawnia?

Członkowie zarządu spółki z o.o. i akcyjnej odpowiadają swoimi prywatnymi majątkami za zaległości podatkowe spółek. Jak długo trwa odpowiedzialność zarządu za podatki? Ile lat musi minąć, żeby urząd skarbowy nie mógł się domagać zapłaty?

7 lutego 2021

Prawo gospodarcze

Jak przedawnienia roszczeń wpływają na zaległe długi?

Terminy przedawnienia roszczeń mogą zostać zakwalifikowane jako: okresowe, wynikające z działalności gospodarczej, bądź wynikające z umów, do których ustawodawca przewidział szczególne terminy przedawnienia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

13 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Rejestracja bloga jako czasopisma - co warto wiedzieć prowadząc blogi?

Kiedy obowiązkowa jest rejestracja bloga lub portalu internetowego jako czasopisma? Co grozi za zlekceważenie tego obowiązku? Jak w takich sprawach orzekają sądy? Wyjaśniamy, kiedy działalność w Internecie może zostać uznana za prasę - wydawanie dziennika

19 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Wyrok nakazowy z sądu - jak się przed nim bronić?

W sprawach o wykroczenia, sprawach karnych i karno - skarbowych sąd może wydać bez rozprawy wyrok nakazowy. Oskarżony może się od takiego wyroku odwołać, ale ma na to tylko siedem dni. W tym celu trzeba złożyć sprzeciw. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

30 czerwca 2022

Prawo spółek

Brak PESEL w KRS - jak powołać do zarządu spółki cudzoziemca?

Brak PESEL nie stanowi przeszkody do powołania do zarządu polskiej spółki czy objęcia w niej udziałów. Cudzoziemcy mieszkający w Polsce mogą PESEL łatwo wyrobić - wystarczy, że się zameldują na pobyt trwający dłużej niż 30 dni.

3 kwietnia 2022

Windykacja

Egzekucja z ruchomości - jak kupić rzeczy na licytacji komorniczej?

Komornik sądowy może zająć nie tylko wynagrodzenie za pracę czy konto w banku. Może też zająć i zlicytować rzeczy ruchome. Tyle, że ze względu na mało praktyczny sposób ich sprzedaży, egzekucja z ruchomości często kończy się bezskutecznie.

11 czerwca 2019

Prawo spółek

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania podatkowe - kogo dotyczy?

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania podatkowe spółki z o.o. lub akcyjnej może spowodować zlicytowanie majątków członków zarządu. Odwołanie z zarządu, rezygnacja czy zmiana zarządu nie oznaczają automatycznie uwolnienia od tej odpowiedzialności.

4 września 2019

Prawo gospodarcze

Czym jest i jak działa pracowniczy plan kapitałowy?

Pracowniczy plan kapitałowy pozwala na oszczędzanie środków w okresie zatrudnienia, w konsekwencji pozwoli to na uzyskanie wyższej emerytury. Uczestnik PPK może gromadzić oszczędności do 60. roku życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Windykacja

Cofnięcie pozwu, czyli jak zrezygnować ze sprawy w sądzie?

Kiedy sprawa trafiła już do sądu, istnieje możliwość rezygnacji z dalszego procesowania się. Służy temu cofnięcie pozwu. Jest ono wykorzystywane również wtedy, gdy dłużnik w międzyczasie zapłacił. Im wcześniej nastąpi, tym niższe bedą koszty.

17 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Uchwała wspólnoty mieszkaniowej - jak ją zaskarżyć?

We wspólnocie mieszkaniowej, która składa się z co najmniej 8 lokali, istotne sprawy rozstrzygane są w ten sposób, że podejmowana jest uchwała wspólnoty mieszkaniowej. W jaki sposób uchwała wspólnoty mieszkaniowej może zostać zaskarżona? Wyjaśniamy.

13 czerwca 2019

Ochrona danych

Jak prowadzić firmowego fanpage na Facebooku po wejściu RODO?

Rozporządzenie RODO dotyczy również kanałów marketingowych takich jak firmowe strony czy fanpage na Facebooku. Dane fanów podlegają ochronie i administrator ma obowiązek zastosowania środków ochronnych, które zapobiegną wycieku tych danych.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Użytkowanie wieczyste - czym się różni od własności?

Można spotkać się z ofertami sprzedaży nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste. Czym się to różni od własności? Ile trwa użytkowanie wieczyste i jak je przekształcić we własność? Jakie opłaty trzeba za to prawo płacić? Sprawdź!

24 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Jak działa miniportal do spraw zamówień publicznych?

MiniPortal ds. zamówień publicznych (miniportal e-Zamówień) ma za zadanie zapewnić stronom postępowania, czyli Zamawiającym oraz Wykonawcom komunikację elektroniczną oraz elektroniczne składanie ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Zasiedzenie - jak można stracić nieruchomość przez swoją bezczynność?

Właściciel, który nie pilnuje swoich spraw może stracić nieruchomość przez zasiedzenie przez inną osobę. Wbrew pozorom zasiedzenie nieruchomości ma miejsce dość często. Kiedy i w jaki sposób można stracić nieruchomość w wyniku bezczynności właściciela?

5 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów