Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Odpowiedź na pozew w postępowaniu cywilnym

Odpowiedź na pozew w postępowaniu cywilnym to jedno z najważniejszych pism procesowych. Dzięki niemu pozwany może ustosunkować się do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. Odpowiednia argumentacja poparta dowodami jest najlepszą linią obrony.

30 marca 2022

Windykacja

Restrukturyzacja zobowiązań upadłego dłużnika

Na czym polega restrukturyzacja zobowiązań? Kiedy dłużnik może liczyć na restrukturyzację swoich zobowiązań? Jakie są podstawowe propozycje restrukturyzacji zobowiązań upadłego dłużnika? Sprawdź, jakie inne możliwości układowe na dłużnik!

20 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność pracodawcy za czyny pracowników - musisz wiedzieć!

Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za czyny pracowników? Jakie są zasady i zakres odpowiedzialności pracowników i pracodawcy? Czy sytuacje takie są uregulowane prawnie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

3 czerwca 2020

Prawo gospodarcze

Pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym

W uproszczonym postępowaniu upominawczym możliwe jest dochodzenie roszczeń pieniężnych w sprawach cywilnych, gospodarczych i z prawa pracy. Pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym może być złożony za pośrednictwem łącza do internetu!

24 maja 2022

Prawa konsumenta

Obowiązek informacyjny biura podróży względem klientów

Obowiązek informacyjny biura podróży jest wypełniany przede wszystkim poprzez umieszczanie w broszurach określonych przez ustawodawcę informacji. Niedopełnienie tego obowiązku grozi wysokimi karami finansowymi. Dowiedz się więcej!

30 maja 2022

Prawo gospodarcze

Zmiana wynagrodzenia w umowie o dzieło - kiedy jest możliwa?

Zawierając umowę o dzieło wykonawca zobowiązuje się do stworzenia oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Wynagrodzenie to przybiera ściśle określoną postać. Dowiedz się, kiedy możliwa jest zmiana wynagrodzenia w umowie o dzieło!

13 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

PCC a nabycie domeny internetowej

Obrót domenami internetowymi aktualnie jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków na świecie. Nabycie domeny internetowej może być objęte podatkiem PCC (podatkiem od czynności cywilno-prawnych) lub podatkiem VAT.

12 czerwca 2018

Prawo gospodarcze

Nazwa umowy a jej zawartość, typ i charakter

Nazwa umowy nie jest elementem obowiązkowym ponieważ to jej treść determinuje jej charakter oraz typ. Nawet jeśli przedsiębiorca nazwał swoją umowę sąd może zdecydować ze ma ona odmienny charakter niż zostało to przez przedsiębiorcę określone. Sprawdź!

3 września 2021

Prawo gospodarcze

Zawieszenie działalności gospodarczej a podpisywanie nowych kontraktów

Zawieszenie działalności gospodarczej jest częstym zjawiskiem w obrocie gospodarczym. Czy wiesz, jakie prawa przysługują w tym okresie przedsiębiorcy? W naszym artykule analizujemy ten problem. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

5 kwietnia 2021

Prawo gospodarcze

Kara umowna - czym jest i kiedy się ją stosuje?

Zapisy o karze umownej można znaleźć niemal w każdej umowie, zaś regulują ją przepisy kodeksu cywilnego w jakich okolicznościach może być naliczona kara umowna? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

8 grudnia 2021

Prawo spółek

Krajowy Rejestr Sądowy - odpowiedzialność za nieaktualne informacje w KRS

Podmioty wpisane do KRSu mają obowiązek dokonywania aktualizacji danych. Nie wszyscy przedsiębiorcy przestrzegają tego wymogu. Czy wiesz, jakie są sankcje dla przedsiębiorcy za nieaktualne informacje w KRS? Sprawdź!

4 października 2021

Prawo gospodarcze

Czy odsetki w obrocie gospodarczym się przedawniają?

W poniższym artykule odpowiemy na pytanie "czy odsetki w obrocie gospodarczym się przedawniają?". Przedstawimy w nim również terminy przedawnienia odsetek nałożone kodeksem cywilnym oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego.

30 kwietnia 2021

Prawo gospodarcze

Pozew w postępowaniu uproszczonym

Pozew w postępowaniu uproszczonym jest sposobem dochodzenia swoich praw w kodeks postępowania cywilnego, a dokładnie służy do tego formularz, ułatwiający wpisanie wszystkich niezbędnych informacji, które są potrzebne do wygrania sprawy.

23 sierpnia 2021

Windykacja

Nakaz zapłaty z weksla - postępowanie sądowe

Nakaz zapłaty z weksla to bardzo korzystna forma windykacji. Korzystanie z weksli w obrocie gospodarczym tworzy dużą pewność po stronie wierzycieli wekslowych. Sprawdź, jak napisać pozew sądowy w sprawie takiego roszczenia!

28 sierpnia 2021

Windykacja

Kiedy wierzyciel może sprzedać dług według prawa?

Czy wszystkie wierzytelności można sprzedać? Z zasady swobody umów wywieść należy, że w granicach prawa dozwolony jest obrót wszystkimi wierzytelnościami. Czy wiesz, kiedy wierzyciel może sprzedać dług? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

13 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów