Serwis Prawny
Umorzenie długu - w jakich formach jest możliwe?
Czy umorzenie długu przynosi korzyści dla wierzyciela? Jaki jest sens stosowania takiego rozwiązania? Jakie formalności się z tym wiążą? Kiedy spłata długu staje się dobrowolnym i niezależnym świadczeniem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
20 stycznia 2022
Kiedy skorzystać z pomocy radcy prawnego, a kiedy adwokata?
Każdemu mogą się przytrafić problemy w kwestiach prawnych. Warto wówczas wiedzieć do kogo się zgłosić. Poznaj najważniejsze różnice kiedy skorzystać z pomocy radcy prawnego, a kiedy z pomocy adwokata.
12 stycznia 2021
Dziedziczenie wpisu do CEIDG-1
Co dzieje się z firmą po śmierci przedsiębiorcy, czy możliwe jest odziedziczenie firmy w drodze spadku, czy możliwe jest dziedziczenie wpisu do CEIDG?
29 czerwca 2022
Poręczenie na zabezpieczenie wierzytelności
Jedną z wielu form prawnych zabezpieczenia wierzytelności jest tak zwane poręczenie na zabezpieczenie wierzytelności. Jest to dość popularna metoda wykorzystywana przez wierzycieli. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
17 czerwca 2019
Procedura uzyskania koncesji - jak wygląda?
Niektórzy przedsiębiorcy, aby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej muszą zdobyć odpowiednie pozwolenie. Które zawody wymagają posiadania zezwolenia i jak przebiega procedura uzyskania koncesji? Przeczytaj i przekonaj się!
27 czerwca 2019
Sankcje za nieprawidłowe wypełnienie obowiązków informacyjnych
Czy wiesz, jakie sankcje grożą przedsiębiorcy za nieprawidłowe wypełnienie obowiązków informacyjnych, co się do nich zalicza i na podstawie jakich aktów prawnych może zostać ukarany? Wyjaśniamy! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
4 września 2017
Deregulacja zawodów - pierwsza transza
Deregulacja zawodów ułatwi dostęp do wielu zawodów regulowanych w polskich przepisach. Jest to dopiero I transza, oprócz której zapowiadane są jeszcze dwie kolejne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie zawody znalazły się w pierwszej transzy!
1 października 2020
Odpowiedź na pozew w postępowaniu cywilnym
Odpowiedź na pozew w postępowaniu cywilnym to jedno z najważniejszych pism procesowych. Dzięki niemu pozwany może ustosunkować się do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. Odpowiednia argumentacja poparta dowodami jest najlepszą linią obrony.
30 marca 2022
Restrukturyzacja zobowiązań upadłego dłużnika
Na czym polega restrukturyzacja zobowiązań? Kiedy dłużnik może liczyć na restrukturyzację swoich zobowiązań? Jakie są podstawowe propozycje restrukturyzacji zobowiązań upadłego dłużnika? Sprawdź, jakie inne możliwości układowe na dłużnik!
20 stycznia 2022
Odpowiedzialność pracodawcy za czyny pracowników - musisz wiedzieć!
Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za czyny pracowników? Jakie są zasady i zakres odpowiedzialności pracowników i pracodawcy? Czy sytuacje takie są uregulowane prawnie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
3 czerwca 2020
Pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym
W uproszczonym postępowaniu upominawczym możliwe jest dochodzenie roszczeń pieniężnych w sprawach cywilnych, gospodarczych i z prawa pracy. Pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym może być złożony za pośrednictwem łącza do internetu!
24 maja 2022
Obowiązek informacyjny biura podróży względem klientów
Obowiązek informacyjny biura podróży jest wypełniany przede wszystkim poprzez umieszczanie w broszurach określonych przez ustawodawcę informacji. Niedopełnienie tego obowiązku grozi wysokimi karami finansowymi. Dowiedz się więcej!
30 maja 2022
Zmiana wynagrodzenia w umowie o dzieło - kiedy jest możliwa?
Zawierając umowę o dzieło wykonawca zobowiązuje się do stworzenia oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Wynagrodzenie to przybiera ściśle określoną postać. Dowiedz się, kiedy możliwa jest zmiana wynagrodzenia w umowie o dzieło!
13 czerwca 2019
PCC a nabycie domeny internetowej
Obrót domenami internetowymi aktualnie jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków na świecie. Nabycie domeny internetowej może być objęte podatkiem PCC (podatkiem od czynności cywilno-prawnych) lub podatkiem VAT.
12 czerwca 2018
Nazwa umowy a jej zawartość, typ i charakter
Nazwa umowy nie jest elementem obowiązkowym ponieważ to jej treść determinuje jej charakter oraz typ. Nawet jeśli przedsiębiorca nazwał swoją umowę sąd może zdecydować ze ma ona odmienny charakter niż zostało to przez przedsiębiorcę określone. Sprawdź!
3 września 2021