Serwis Prawny
Mandat skarbowy - czy musisz go przyjąć?
Przedsiębiorca, który otrzymał mandat skarbowy, może odmówić jego przyjęcia. Przeczytaj, kiedy opłaca się odmówić przyjęcia mandatu skarbowego i z jakimi wiąże się to konsekwencjami. Dowiedz się też, kiedy wskazane jest przyjęcie mandatu skarbowego!
4 marca 2021
Tytuł wykonawczy a egzekucyjny - jakie są różnice?
Podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy. Nadany tytuł egzekucyjny stanowi dokument urzędowy, z którego musi wynikać kto jest wierzycielem, a kto dłużnikiem oraz określać wysokość roszczenia. Dowiedz się, jakie są różnice!
2 września 2018
Czym jest zastępcze wykonanie świadczenia?
Zastępcze wykonanie świadczenia jest instytucją regulowaną przez przepisy kodeksu cywilnego. Jakich sytuacji dotyczy? Kto może z niej korzystać? Jakiego typu zobowiązań dotyczy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
6 stycznia 2018
Dziedziczenie długów spadkowych po nowelizacji kodeksu cywilnego
Jak wygląda dziedziczenie długów spadkowych po nowelizacji z dnia 18 października 2015 roku? Czym różni się proste przyjęcie spadku od przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
12 grudnia 2021
Zabezpieczenie powództwa w postępowaniu sądowym
Przepisy prawa dają wierzycielowi możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie przyszłego roszczenia. Jakie formalne elementy powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie powództwa? Dowiedz się, jakie korzyści płyną z takiego zabezpieczenia!
23 października 2020
Reklama niezgodna z prawem
Reklama jest skuteczną drogą dla firm chcących zwiększyć sprzedaż swoich produktów oraz z rozpoznawalność marki wśród konsumentów. Co jednak z reklamą, która nie jest zgodna z prawem? Kiedy reklama jest niestosowna? Sprawdź!
27 czerwca 2019
Postępowanie cywilne w działalności przedsiębiorstwa- struktura sądów
Każdy sąd powszechny dzieli się na wydziały. Sprawy w postępowaniu cywilnym przedsiębiorcy kierowane są do odpowiednich wydziałów właściwych dla rozpoznania danej sprawy. Przeczytaj i dowiedz się, jak funkcjonuje struktura sądów w Polsce!
9 stycznia 2018
Nakaz zapłaty – sposób na szybkie odzyskanie należności
Nakaz zapłaty, tak samo jak wyrok sądowy, jest tytułem egzekucyjnym, jednak jego uzyskanie jest prostsze i szybsze. Sprawdź, kiedy i w jakich sytuacjach jest możliwe uzyskanie nakazu zapłaty i z jakim kosztami się to wiąże?
22 września 2021
Przymus państwowy wobec dłużnika - co to takiego?
Czy wierzyciel może zastosować przymus państwowy w sytuacji, gdy dłużnik został prawidłowo zawiadomiony o terminie stawienia się do sądu w celu ujawnienia majątku i pomimo tego, nie stawił się? Dowiedz się, czy przymus państwowy jest skuteczny!
4 lutego 2021
Czy możliwe jest obciążenie dłużnika kosztami windykacji?
Egzekwowanie należności od dłużników nie jest łatwym zadaniem, a do tego jest dość kosztowne. W jakich sytuacjach możliwe jest obciążenie dłużnika kosztami windykacji? Jaka będzie wysokość rekompensaty? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
7 kwietnia 2022
Prawo doręczenia pism - szerokie omówienie
Jeden z najistotniejszych elementów prawidłowego przebiegu postępowania cywilnego stanowią doręczenia dokumentów. Co w przypadku gdy nie odbierze się pisma osobiście? Dowiedz się, co zrobić, żeby doręczenia pism nie okazały się fikcją!
23 marca 2020
Umowa ugody - z jakich elementów powinna się składać?
Ugoda to umowa między stronami będącymi w sporze. Z jakich elementów powinna składać się umowa ugody, aby była sporządzona w sposób prawidłowy? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy dłużnik może zostać zwolniony z częściowej spłaty zobowiązania!
6 stycznia 2018
Znaki towarowe - jaką należy zastosować amortyzację?
Amortyzacji podlegają jedynie ściśle określone wartości niematerialne i prawne, w tym również znaki towarowe. Jednakże, czym jest w rozumieniu prawa o własności przemysłowej jest znak towarowy? Jak należy go zamortyzować? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
11 marca 2020
Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej
Zbieg egzekucji ma miejsce, kiedy do tego samego prawa majątkowego skierowane są egzekucja sądowa i administracyjna lub dwie sądowe. Co zrobić w takiej sytuacji? Który z komorników będzie właściwy do wykonania egzekucji? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
29 października 2018
Postępowanie w sprawach drobnych roszczeń
W jakich sytuacjach można skorzystać z europejskiego postępowania w sprawach drobnych roszczeń? Ile wynosi opłata i jak przebiega postępowanie w sprawach drobnych roszczeń? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
6 stycznia 2018