Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy dni wolne za oddanie krwi zostaną wydłużone do 3 dni?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Honorowi dawcy krwi mają prawo do dwóch płatnych dni wolnych w pracy: w dniu oddania krwi oraz dzień po. Oznacza to, że dawcy krwi mają aktualnie aż 48 dodatkowych dni wolnych. Ilość tych dni może się powiększyć, ponieważ do Sejmu trafiła petycja w sprawie zwiększenia ilości dni wolnych dla krwiodawców. Czy dni wolne za oddanie krwi zostaną zwiększone? Sprawdź!

Dni wolne za oddanie krwi w 2025 r.

Honorowi dawcy krwi mają prawo do dwóch dni wolnych w pracy (płatnych): 

  • w dniu donacji,
  • dzień po oddaniu krwi  

także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Z czego wynika aż 48 dodatkowych dni wolnych?

Dawca krwi pełnej:

  • kobieta może liczyć na 8 dni wolnego w pracy w ciągu roku,
  • mężczyzna – na 12 dni. 

Różnica wynika z tego, że kobieta w ciągu roku może oddać krew pełną maksymalnie 4 razy, a mężczyzna – 6. Natomiast przerwa między oddaniami musi wynosić minimum 8 tygodni. 

Dawcy płytek krwi mogą otrzymać 24 dni wolnego w pracy. Przerwa między donacjami w przypadku kobiet i mężczyzn to minimum 4 tygodnie, czyli płytki krwi można oddać 12 razy w ciągu roku. 

Dawcy osocza mogą otrzymać 48 dni wolnego w pracy. Nie można go oddawać częściej niż co dwa tygodnie. Oznacza to maksymalnie 24 donacje w ciągu roku. Chociaż, jak twierdzą eksperci, oddanie osocza 24 razy w roku jest praktycznie niemożliwe.

„Z kalendarza wynika, że oddanie osocza 24 razy w roku jest teoretycznie możliwe. W praktyce dawca musi się cieszyć bardzo dobrym zdrowiem. Dlatego mówimy o jednostkowych przypadkach dawców osocza” – podkreśla Tomasz Ogrodnik, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi. 

Trzy dni wolnego dla dawców krwi?

W Sejmie pojawiła się jednak petycja, której celem jest wprowadzenie zmian w ustawie o publicznej służbie krwi, dotyczących uprawnień honorowych dawców krwi. Inicjatorem tej petycji jest Fundacja Dobre Państwo, która proponuje przyznanie honorowym krwiodawcom dodatkowego dnia wolnego. Tym samym dawcą krwi przysługiwałby 3 dni wolne za oddanie krwi - jeden na oddanie krwi, a dwa na regenerację i odpoczynek.

Fundacja Dobre Państwo uważa również, że koszt dodatkowych dni wolnych dla krwiodawców nie powinien obciążać pracodawców. Proponuje, aby państwo wzięło na siebie ten ciężar finansowy. Według fundacji, w odpowiedniej ustawie powinien znaleźć się zapis zobowiązujący Skarb Państwa do pokrycia utraconych zarobków oraz kosztów zwolnienia z pracy.

Podsumowanie

Propozycje Fundacji Dobre Państwo mają na celu poprawę sytuacji osób, które honorowo oddają krew, jednak ich realizacja wymaga szczegółowej analizy i porozumienia różnych grup. Ustanowienie trzydniowego zwolnienia dla krwiodawców może stać się powszechną praktyką, jeśli uda się przekonać osoby podejmujące kluczowe decyzje, że jest to inwestycja w zdrowie społeczeństwa, a nie obciążenie dla gospodarki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów