Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

48 dodatkowych dni wolnych!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Honorowi dawcy krwi mają mieć prawo do dwóch płatnych dni wolnych w pracy: w dniu oddania krwi oraz dzień po. Ustawą w tym temacie ma się zająć Senat. Czy dawcy krwi uzyskają aż 48 dodatkowych dni wolnych?

48 dodatkowych dni wolnych– zmiany w prawie

Zmiany dotyczące honorowych dawców krwi mają zostać wprowadzone przy okazji prac nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ustawą na najbliższym posiedzeniu (początek 21 lutego) ma się zająć Senat. 

Honorowi dawcy krwi mają mieć prawo do dwóch dni wolnych w pracy (płatnych): 

  • w dniu donacji,
  • dzień po,  

także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Z czego wynika aż 48 dodatkowych dni wolnych?

Dawca krwi pełnej:

  • kobieta będzie mogła liczyć na 8 dni wolnego w pracy w ciągu roku,
  • mężczyzna – na 12 dni. 

Różnica wynika z tego, że kobieta w ciągu roku może oddać krew pełną maksymalnie 4 razy, a mężczyzna – 6. Natomiast przerwa między oddaniami musi wynosić minimum 8 tygodni. 

Dawcy płytek krwi mogą otrzymać 24 dni wolnego w pracy. Przerwa między donacjami w przypadku kobiet i mężczyzn to minimum 4 tygodnie,czyli płytki krwi można oddać 12 razy w ciągu roku. 

Dawcy osocza mogą otrzymać 48 dni wolnego w pracy. Nie można go oddawać częściej niż co dwa tygodnie. Oznacza to maksymalnie 24 donacje w ciągu roku. Chociaż, jak twierdzą eksperci, oddanie osocza 24 razy w roku jest praktycznie niemożliwe.

„Z kalendarza wynika, że oddanie osocza 24 razy w roku jest teoretycznie możliwe. W praktyce dawca musi się cieszyć bardzo dobrym zdrowiem.  Dlatego mówimy o jednostkowych przypadkach dawców osocza” – podkreśla Tomasz Ogrodnik, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi. 

Dodatkowe dni wolne od pracy – zwiększenie kosztów dla pracodawców

Koszty dni wolnych dla dawców krwi pokrywa pracodawca. Przede wszystkim z kosztem zapłaty wynagrodzenia za dzień zwolnienia oraz ewentualnymi kosztami jego zastępstwa.

Dodatkowy dzień wolny to także spore wyzwanie organizacyjne i zapewnienie prawidłowego trybu pracy z powodu nagłej nieobecności pracownika.

Gdy zmiany wejdą w życie, osoby, które regularnie oddają osocze, będą miały prawo do nawet 48 dodatkowych dni płatnego wolnego w pracy w ciągu roku. Za te nieobecności zapłacą pracodawcy.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów