Kiedy powstaje obowiązek wystawienia faktury?
Jak wynika z Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Natomiast o tym, kiedy dokonaną sprzedaż obowiązkowo dokumentuje się fakturą, mówi art. 106b.
Art. 106b ust. 1 i 3 “1. Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
3. Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.” |
W jakim terminie należy wystawić fakturę VAT?
O tym, w jakim terminie należy wystawić fakturę, mówi art. 106i ustawy o VAT: “Fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (...)”. Od tej reguły ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki.
Dla sprzedaży na rzecz innego podatnika o charakterze: | Termin na wystawienie faktury upływa: |
świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych | 30 dnia od dnia wykonania usług |
dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1), *gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, | 60 dnia od dnia wydania towarów
*120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów |
czynności polegających na drukowaniu książek (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1), | 90 dnia od dnia wykonania czynności |
Wystawienie faktury przed sprzedażą jest możliwe
W tym samym artykule ustawy, w którym mowa o najpóźniejszym terminie, w jakim należy wystawić fakturę, ustęp 7 odnosi się do kwestii wystawienia faktury przed sprzedażą.
Art. 106i ust. 7 “Faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed: 1) dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi; 2) otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.” |
Jeżeli więc przedsiębiorca chce dokonać wystawienia faktury przed sprzedażą lub wykonaniem usługi, zasadniczo nie zabrania się mu tego, ale powinien on pilnować terminu, gdyż jak czytamy w ustawie, nie powinno to nastąpić wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem sprzedaży.
Wystawienie faktury przed sprzedażą - konsekwencje
Na wystawianie faktury przed wykonaniem usługi powinni uważać przede wszystkim podatnicy, którzy zajmują się świadczeniem usług budowlanych lub budowlano-montażowych oraz polegających na drukowaniu książek na rzecz innych firm. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w konstrukcji art. 19a ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy dla nich powstaje z chwilą wystawienia faktury. To samo dotyczy dostawców mediów, usług telekomunikacyjnych, czy też świadczących usługi najmu.
Wystawienie faktury przed sprzedażą - czy też przed wykonaniem usługi - może rodzić negatywne konsekwencje również z tytułu konieczności wcześniejszego wykazania sprzedaży dla celów rozliczenia podatku dochodowego. Niektórzy z doradców podatkowych twierdzą bowiem, że zgodnie z art. 14 ust. 1c Ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych jeżeli przed wykonaniem usługi/wydaniem rzeczy zostanie wystawiona faktura, to przychód powstaje już w momencie jej wystawienia.
Art. 14 ust. 1c updof “Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
|
Wystawienie faktury przed sprzedażą jest zatem możliwe i zgodne z przepisami, o ile nastąpi to nie wcześniej niż na 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru/wykonaniem usługi/otrzymaniem należności. Należy natomiast pamiętać o konsekwencjach podatkowych wystawiania faktury przed datą sprzedaży, które mogą spowodować konieczność wcześniejszego odprowadzenia podatku.