0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak przygotować się do podpisania umowy leasingu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Leasing jest korzystniejszą formą finansowania od kredytu inwestycyjnego w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego też staje coraz bardziej popularny w tym sektorze. Aby nie wpaść w pułapkę nieuczciwego leasingodawcy, należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy leasingu.

Leasing - wiedza o firmach leasingowych

Ofert leasingodawców na rynku jest bardzo dużo, dlatego też warto przejrzeć te, które specjalizują się w interesujących nas dziedzinach. Dodatkowo sprawdźmy jakie wyznaczają okresy obowiązywania, jakie proponują opcje spłaty rat oraz w jakim zakresie można korzystać ze środka trwałego. Przed podjęciem decyzji, można zapytać pracowników danej firmy, ilu klientów o podobnym profilu do naszej działalności skorzystało z ich oferty leasingu. Gdy już znajdziemy firmę, która spełnia nasze oczekwiania, sprawdźmy, jakie opinie o niej piszą internauci. Natomiast, jeśli planujemy zawrzeć umowę leasingu na środek o znacznej wartości, warto zasięgnąć porady prawnika.

Leasing - oprocentowanie umowy leasingu

Oprocentowanie przedmiotu leasingu jest zależne od:

 1. marży firmy leasingowej,

 2. składnika bazowego.

Na wysokość marży firmy leasingowej ma wpływ:

 • przedmiot i rodzaj leasingu,

 • waluta, w jakiej zostanie udzielony leasing,

 • czas trwania umowy,

 • wartość przedmiotu leasingu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość oprocentowania jest stopa procentowa - WIBOR. Oferty leasingu w złotówkach są oparte na wskaźniku WIBOR. Jego wysokość będzie zależała od wysokości w dniu podpisania umowy. Mimo że jest to stawka, która ciągle się zmienia, to warto sprawdzić, czy w firmie leasingowej jest ona na bieżąco uaktualniana. Przed podpisaniem umowy należy dowiedzieć się w jaki sposób działa w  firmie leasingowej mechanizm oprocentowania, czyli co może powodować jego wzrost lub obniżenie. Niektóre przedsiębiorstwa zastrzegają sobie prawo do podniesienia oprocentownaia w przypadku podwyższenia składki WIBOR na rynku. Nie zawsze jednak idzie to w parze z jego obniżeniem związanym z niższym WIBOR-em.

Przykład 1.

Średnie oprocentowanie leasingu (marża + WIBOR) nowych aut wynosi obecnie 4,6 – 5,3% rocznie.

W przypadku aut używanych średnia wynosi około 5,2 – 5,9%

Leasing - dodatkowe opłaty

Firmy leasingowe stosują dodatkowe opłaty, dlatego też warto przygotować się na jednorazowy wydatek związany z udzieleniem leasingu, możliwością wykupu przedmiotu leasingu czy zmianą harmonogramu spłaty.

Ponadto warto zapoznać się dokładnie z Tabelą Opłat i Prowizji i porównać ją z ofertami innych firm leasingowych. Zdarza się, że wysokość opłaty leasingu jest podawana bez podatku i licencji. Niekiedy firmy zajmujące się leasingiem stosują nieproporcjonalnie wysokie opłaty za niektóre zdarzenia, które nie mają na celu zwrotu poniesionych kosztów, a zarobek firmy. Zdarzenia, o których mowa, mogą dotyczyć:

 • niewłaściwego użycia przedmiotu leasingu,

 • używania go przez osoby trzecie bez zgody leasingodawcy,

 • opóźnienia w spłacie,

 • modyfikacji przedmiotu leasingu bez zgody firmy.

Leasingodawca ponadto, może w związku z wymienionymi sytuacjami rozwiązać umowę z leasingobiorcą ze skutkiem natychmiastowym, mimo że umowy te są najczęściej zawierane na czas określony.

Przykład 2.

Jeżeli firma decyduje się na finansowanie w formie leasingu samochodu osobowego, powinna zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty takie jak:

 • opłaty za wyrażenie zgody firmy leasingowej na użytkowanie samochodu przez więcej niż jednego pracownika,

 • opłaty związane z wyrażeniem zgody w związku z planowanym wyjazdem za granicę,

 • kary za przekroczenie limitu kilometrów.

Leasing - negocjowanie warunków

Warto negocjować z leasingodawcami, co potwierdzają eksperci. Negocjacji może podlegać:

 • cena przedmiotu leasingu,

 • koszt ubezpieczenia - warto dowiedzieć się, czy jest możliwość wykupienia ubezpieczenia z inną firmą niż tą, która współpracuje z leasingodawcą,

 • cesja umowy - najczęściej jest ona możliwa, ale leasingodawca nakłada na przedsiębiorcę wysoką opłatę manipulacyjną.

Ostatnią kwestią, o którą można zapytać firmę leasingową, są korzyści ze współpracy, przedsiębiorca dość często może liczyć na dodatkowe przywileje, takie jak niższa cena za ochronę prawną, czy kartę paliwową.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów