Leasing jest korzystniejszą formą finansowania od kredytu inwestycyjnego w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego też staje coraz bardziej popularny w tym sektorze. Aby nie wpaść w pułapkę nieuczciwego leasingodawcy, należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy leasingu.
Leasing - wiedza o firmach leasingowych
Ofert leasingodawców na rynku jest bardzo dużo, dlatego też warto przejrzeć te, które specjalizują się w interesujących nas dziedzinach. Dodatkowo sprawdźmy jakie wyznaczają okresy obowiązywania, jakie proponują opcje spłaty rat oraz w jakim zakresie można korzystać ze środka trwałego. Przed podjęciem decyzji, można zapytać pracowników danej firmy, ilu klientów o podobnym profilu do naszej działalności skorzystało z ich oferty leasingu. Gdy już znajdziemy firmę, która spełnia nasze oczekwiania, sprawdźmy, jakie opinie o niej piszą internauci. Natomiast, jeśli planujemy zawrzeć umowę leasingu na środek o znacznej wartości, warto zasięgnąć porady prawnika.
Leasing - oprocentowanie umowy leasingu
Oprocentowanie przedmiotu leasingu jest zależne od:
-
marży firmy leasingowej,
-
składnika bazowego.
Na wysokość marży firmy leasingowej ma wpływ:
-
przedmiot i rodzaj leasingu,
-
waluta, w jakiej zostanie udzielony leasing,
-
czas trwania umowy,
-
wartość przedmiotu leasingu.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość oprocentowania jest stopa procentowa - WIBOR. Oferty leasingu w złotówkach są oparte na wskaźniku WIBOR. Jego wysokość będzie zależała od wysokości w dniu podpisania umowy. Mimo że jest to stawka, która ciągle się zmienia, to warto sprawdzić, czy w firmie leasingowej jest ona na bieżąco uaktualniana. Przed podpisaniem umowy należy dowiedzieć się w jaki sposób działa w firmie leasingowej mechanizm oprocentowania, czyli co może powodować jego wzrost lub obniżenie. Niektóre przedsiębiorstwa zastrzegają sobie prawo do podniesienia oprocentownaia w przypadku podwyższenia składki WIBOR na rynku. Nie zawsze jednak idzie to w parze z jego obniżeniem związanym z niższym WIBOR-em.
Przykład 1.
Średnie oprocentowanie leasingu (marża + WIBOR) nowych aut wynosi obecnie 4,6 – 5,3% rocznie.
W przypadku aut używanych średnia wynosi około 5,2 – 5,9%
Leasing - dodatkowe opłaty
Firmy leasingowe stosują dodatkowe opłaty, dlatego też warto przygotować się na jednorazowy wydatek związany z udzieleniem leasingu, możliwością wykupu przedmiotu leasingu czy zmianą harmonogramu spłaty.
Ponadto warto zapoznać się dokładnie z Tabelą Opłat i Prowizji i porównać ją z ofertami innych firm leasingowych. Zdarza się, że wysokość opłaty leasingu jest podawana bez podatku i licencji. Niekiedy firmy zajmujące się leasingiem stosują nieproporcjonalnie wysokie opłaty za niektóre zdarzenia, które nie mają na celu zwrotu poniesionych kosztów, a zarobek firmy. Zdarzenia, o których mowa, mogą dotyczyć:
-
niewłaściwego użycia przedmiotu leasingu,
-
używania go przez osoby trzecie bez zgody leasingodawcy,
-
opóźnienia w spłacie,
-
modyfikacji przedmiotu leasingu bez zgody firmy.
Leasingodawca ponadto, może w związku z wymienionymi sytuacjami rozwiązać umowę z leasingobiorcą ze skutkiem natychmiastowym, mimo że umowy te są najczęściej zawierane na czas określony.
Przykład 2.
Jeżeli firma decyduje się na finansowanie w formie leasingu samochodu osobowego, powinna zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty takie jak:
-
opłaty za wyrażenie zgody firmy leasingowej na użytkowanie samochodu przez więcej niż jednego pracownika,
-
opłaty związane z wyrażeniem zgody w związku z planowanym wyjazdem za granicę,
-
kary za przekroczenie limitu kilometrów.
Leasing - negocjowanie warunków
Warto negocjować z leasingodawcami, co potwierdzają eksperci. Negocjacji może podlegać:
-
cena przedmiotu leasingu,
-
koszt ubezpieczenia - warto dowiedzieć się, czy jest możliwość wykupienia ubezpieczenia z inną firmą niż tą, która współpracuje z leasingodawcą,
-
cesja umowy - najczęściej jest ona możliwa, ale leasingodawca nakłada na przedsiębiorcę wysoką opłatę manipulacyjną.
Ostatnią kwestią, o którą można zapytać firmę leasingową, są korzyści ze współpracy, przedsiębiorca dość często może liczyć na dodatkowe przywileje, takie jak niższa cena za ochronę prawną, czy kartę paliwową.