Rejestracja spółki w systemie S24 przez internet? Co do zasady dla założenia spółki konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Dodatkowo należy złożyć w sądzie rejestrowym wniosek o wpis spółki do rejestru przedsiębiorców. Postępowanie to bywa długotrwałe oraz niesie ze sobą konieczność poniesienia kosztu taksy notarialnej i opłat sądowych. W Kodeksie spółek handlowych ustawodawca przewidział szybszy i tańszy sposób na założenie spółki. Przeczytaj w artykule jak wygląda krok po kroku rejestracja spółki w systemie S24!
W jaki sposób mogę opatrzyć umowę podpisem, gdy nie posiadam kwalifikowanego podpisu elektronicznego?
Do zawarcia umowy spółki przez internet wymagana jest rejestracja spółki w systemie S24 wystarczy opatrzenie jej podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Profil zaufany ePUAP to zestaw informacji identyfikujących i opisujących osobę będącą użytkownikiem konta na ePUAP, który został w wiarygodny sposób potwierdzony przez organ administracji publicznej pełniący funkcję „punktu potwierdzającego”. Profil Zaufany można założyć również przez bankowość elektroniczną. Opcja ta dostępna jest dla posiadaczy elektronicznego rachunku bankowego w następujących bankach:
ING Bank Śląski
Bank Pekao
mBank
Bank Zachodni WBK
PKO Bank Polski
Bank Millennium
Inteligo
a także Envelo (Grupa Poczty Polskiej).
Zgodnie z art. 1571 ksh umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w ten sposób wymaga:
wypełnienia formularza umowy udostępnionego na portalu dostępnym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości,
opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Podkreślenia wymaga, że w przypadku spółki z o.o., której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne. Jeżeli wspólnicy zamierzają pokryć kapitał zakładowy w formie wkładów niepieniężnych (aport), rejestracja spółki w systemie s24 będzie niemożliwa. W takim przypadku można zawrzeć umowę spółki wyłącznie poprzez podpisanie aktu notarialnego.
Jak krok po kroku wygląda rejestracja spółki w systemie S24 przez internet?
1. Rejestracja w systemie eKRS
Rejestracja spółki w systemie S24 wymaga założenia przez każdego ze wspólników konta w systemie eKRS. Aby utworzyć konto, wystarczy podać adres e-mail oraz hasło. Następnie konto musi być autoryzowane poprzez podpisanie go podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
2. Przygotowanie niezbędnych danych do zarejestrowania spółki
nazwa tworzonej spółki (należy podać nazwę bez przyrostka z formą prawną),
dane adresowe spółki,
właściwy sąd rejestrowy według siedziby spółki (wybór z listy) – właściwy sąd można sprawdzić na stronie Krajowego Rejestru Sądowego,
lista wspólników, lista stawających, członków organów zarządczych spółki oraz oddziałów (o ile dotyczy danej spółki),
określenie przedmiotu działalności rejestrowanej spółki poprzez wybór odpowiednich kodów PKD.
3. Wypełnienie internetowego formularza
wypełnienie formularzy i dokumentów niezbędnymi danymi związanymi z rejestracją spółki, wypełnienie wniosku o wpis do KRS,
zdefiniowanie przedmiotu działalności rejestrowanej spółki poprzez wybór odpowiednich kodów PKD.
4. Podgląd dokumentów i wniosku
Przed podpisaniem każdy z wygenerowanych dokumentów widniejących na liście należy wyświetlić w celu sprawdzenia jego treści. Na tym etapie, możliwe jest jeszcze skorygowanie błędu.
5. Podpisanie dokumentów
Dokumenty w systemie eKRS można podpisać przy użyciu:
podpisu elektronicznego kwalifikowanego (podpis zakupiony od dostawcy certyfikatów kwalifikowanych),
podpisu Profilem Zaufanym (aby uzyskać taką możliwość, należy zarejestrować się na stronie Profilu Zaufanego).
Podpisane dokumenty można pobrać z systemu i zapisać na komputerze.
Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku rejestracji nowego podmiotu lub zmiany wpisu, która dotyczy zmiany udziałowców lub wspólników, konieczne jest złożenie dodatkowego oświadczenia obejmującego informację czy wnioskodawca (spółka) jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Niestety, system S24 nie posiada wzorca takiego oświadczenia, w związku z tym można je dołączyć jako dokument zewnętrzny, który należy podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym i załączyć do wniosku. Do tego nie wystarczy profil zaufany ePUAP. Jeżeli nie mamy podpisu elektronicznego, możemy bez wezwania złożyć w sądzie rejestrowym takie oświadczenie w formie pisemnej. Spowoduje to jedynie, że rejestracja spółki będzie trwała nieco dłużej.
6. Opłacenie wniosku
Koszty:
wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – opłata sądowa wniosku (250 zł),
opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł),
opłata manipulacyjna operatora płatności.
Data zawarcia umowy
Umowa spółki zawarta jest po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym.
Wpis w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego to nie koniec formalności
Zarząd spółki, w terminie siedmiu dni od dnia jej wpisu do rejestru, powinien złożyć do sądu rejestrowego oświadczenie wszystkich członków zarządu mówiące, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli oświadczenie takie nie zostało dołączone do zgłoszenia spółki. Wysokość opłaty za złożenie oświadczenia wynosi 40 zł.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – w terminie 14 dni od dnia zawarcia spółki należy złożyć deklarację PCC-3 oraz dokonać wpłaty podatku. Podstawą opodatkowania jest wartość kapitału zakładowego pomniejszonego o koszt wpisu do KRS i ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (opłata manipulacyjna nie podlega odliczeniu). Stawka podatku PCC od umowy spółki wynosi 0,5%.
Zasada jednego okienka
Rejestracja spółki w systemie S24 posiada zasadę tzw. jednego okienka. Dzięki temu dane, które zawiera wniosek o wpis do KRS, trafiają również do właściwych rejestrów urzędowych i nie trzeba składać odrębnych wniosków:
do Urzędu Statystycznego o wpis lub zmianę wpisu do rejestru REGON,
zgłoszenia do ZUS-u płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych,
zgłoszenia identyfikacyjnego lub aktualizacyjnego do urzędu skarbowego.
Po zakończonej e-rejestracji spółki otrzymamy wiadomość e-mail potwierdzającą wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz informację o nadaniu numerów NIP i REGON.
NIP-8 i VAT-R
Należy również pamiętać o złożeniu formularza NIP-8 w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu do KRS lub w ciągu 7 dni, jeżeli przedsiębiorca zamierza odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne.
Jeżeli zarejestrowana spółka jest podatnikiem VAT, konieczne jest złożenie formularza VAT-R, na co najmniej 7 dni przed pierwszą transakcją dostawy towarów lub świadczenia usług, z którymi wiąże się obowiązek podatkowy w podatku VAT.