W aktualnym stanie prawnym opodatkowanie prowadzonej działalności w formie karty podatkowej może mieć miejsce tylko na zasadzie praw nabytych. Podatnicy, którzy korzystają z tej formy, są zainteresowani zachowaniem prawa do uproszczonego rozliczenia podatku. Czy korepetycje na rzecz studentów są opodatkowane w formie karty podatkowej? Dowiedz się więcej, z poniższej analizy!
Korepetycje na rzecz studentów a prawo do zastosowania karty podatkowej
Jak wynika z treści art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli kontynuują stosowanie opodatkowania w tej formie po 31 grudnia 2021 roku oraz nie zrezygnowali z opodatkowania w tej formie po 31 grudnia 2021 roku i nie utracili prawa do opodatkowania w tej formie po tym dniu.
Powoduje to, że aktualnie podatnicy nie mogą wybrać opodatkowania działalności w formie karty podatkowej. Nadal jednak ci przedsiębiorcy, którzy przed 1 stycznia 2022 roku wybrali taką opcję rozliczenia, mogą korzystać z karty podatkowej do czasu rezygnacji lub utraty prawa.
Odnośnie do opodatkowania korepetycji kartą podatkową wskażmy, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w zakresie usług edukacyjnych, polegającą na udzielaniu lekcji na godziny – w warunkach określonych w części XI tabeli.
Z tabeli zawartej w części XI „Usługi edukacyjne w zakresie udzielania lekcji na godziny” Załącznika nr 3 do ww. ustawy „Tabela miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej” wynika, że stawka tego podatku uzależniona jest od liczby godzin przeznaczonych miesięcznie na udzielanie lekcji.
Natomiast za udzielanie lekcji na godziny uważa się pomoc w nauce polegającą głównie na odrabianiu (przygotowaniu) z uczniem zadanych lekcji (pkt 2 objaśnień do części XI Załącznika Nr 3 do tej ustawy).
Udzielanie lekcji na godziny studentom
Analizowana ustawa nie wyjaśnia, co należy rozumieć przez pojęcie uczeń. Nie ulega wątpliwości, że możliwość zastosowania rozliczenia w formie karty podatkowej przysługuje wówczas, gdy świadczona jest pomoc w nauce polegająca głównie na odrabianiu z uczniem zadanych lekcji.
Przykład 1.
Pan Bartosz prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania korepetycji z matematyki uczniom od szkoły podstawowej do matury. Lekcje polegają na odrabianiu zadanych zadań, nauce bieżącej, nadrabianiu zaległości, nauce nowych tematów, przygotowaniu do sprawdzianów, kartkówek czy też egzaminów. Czy pan Bartosz zachowuje prawo do stosowania karty podatkowej?
Okoliczności sprawy wskazują zatem, że udzielanie indywidualnych lekcji na godziny uczniom przez mężczyznę będzie się mieścić w granicach obowiązującego danego ucznia i już zrealizowanego w szkole programu nauczania, a zatem będzie on uprawniony do rozliczenia przychodów z opisanej działalności w formie karty podatkowej.
Organy podatkowe prezentują stanowisko, zgodnie z którym pod pojęciem ucznia nie mieszczą się studenci. Takie zdanie wyraził Dyrektor KIS w interpretacji z 29 września 2021 roku (nr 0115-KDIT1.4011.448.2021.2.MN), gdzie możemy przeczytać, że z uwagi na fakt zawężenia przez ustawodawcę możliwości stosowania przepisu art. 23 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy do udzielania lekcji na godziny uczniowi nieuprawnione byłoby rozszerzenie jego stosowania również o osoby w tym przepisie nieuwzględnione, a więc w omawianym przypadku studenta/studentów.
W ocenie Dyrektora KIS nie można zatem zgodzić się ze stanowiskiem, zgodnie z którym można utożsamiać pojęcie ucznia i studenta. Dyrektor KIS przypomniał, że przepisy ustawy – Prawo oświatowe uczniem określają dzieci i młodzież między 7. a 18. rokiem życia objętych obowiązkiem szkolnym i nauki, także słuchaczy i wychowanków. Natomiast studentem jest osoba przyjęta na studia, która staje się członkiem uczelni.
W tym miejscu warto jednak zauważyć, że przepisy podatkowe w tym zakresie nie odwołują się wprost do ustawy Prawo oświatowe. Dodatkowo zgodnie z wykładnią językową (mającą pierwszeństwo na gruncie prawa polskiego) uczeń to „osoba, która się uczy”. Student zaś to „osoba, która studiuje (w znaczeniu: pobiera naukę na wyższej uczelni)”. Przyjmując takie argumenty, nie ulega wątpliwości, że studiowanie to pobieranie nauki, a zatem udzielanie korepetycji na rzecz studentów również powinno mieścić się w zakresie możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej.
Skutki utraty prawa do karty podatkowej
Jak wynika z treści art. 30 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w decyzji tej wymienia się wszystkich jej wspólników.
Natomiast na mocy art. 40 ustawy o zryczałtowanym podatku w przypadku gdy podatnik podał we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej dane niezgodne ze stanem faktycznym, powodujące nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ustalenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej w kwocie niższej od należnej – naczelnik urzędu skarbowego stwierdza wygaśnięcie decyzji, o której mowa w art. 30 ust. 1. W takiej sytuacji:
- podatnicy są obowiązani płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy;
- obowiązek założenia właściwych ksiąg powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja stwierdzająca wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej.
Przykład 2.
Pani Beata korzystająca z karty podatkowej w zakresie udzielania korepetycji od 1 stycznia 2024 roku zmieniła swoje usługi i zaczęła udzielać korepetycji w zakresie pomocy w nauce studentom. W listopadzie 2024 roku zakończyła się kontrola podatkowa, która wykazała, że karta podatkowa była stosowana niezasadnie. W jaki sposób pani Beata powinna się rozliczyć za 2024 rok?
Naczelnik US wyda decyzję wygaszającą kartę podatkową na 2024 rok. Oznacza to, że pani Beata ma obowiązek rozliczenia całego przychodu osiągniętego od 1 stycznia 2024 roku na zasadach skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Kobieta nie ma możliwości wybrania na 2024 rok opodatkowania w formie podatku liniowego czy też ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego. Jednocześnie kwoty wpłacone z tytułu karty podatkowej zalicza się na podatek dochodowy określony na ogólnych zasadach za dany rok podatkowy.
Podsumowując, w zakresie możliwości stosowania karty podatkowej przy udzielaniu korepetycji na rzecz studentów organy podatkowe prezentują niekorzystne stanowisko, którego przyjęcie wiąże się z utratą prawa do korzystania z tej formy opodatkowania.