Mały ZUS Plus, który oferuje niższe składki na ubezpieczenia społeczne, stoi u progu znaczących zmian. Minister Agnieszka Majewska wystąpiła z propozycjami, które mają na celu dostosowanie tego wsparcia do dynamicznie zmieniających się realiów gospodarczych i rosnącej inflacji. Dodatkowo został przedstawiony szereg propozycji mających na celu uproszczenie i odciążenie systemu ubezpieczeń społecznych. Głównym beneficjentem tych zmian mają być mikroprzedsiębiorcy oraz małe i średnie firmy, dla których obecne regulacje bywają uciążliwe.
Mały ZUS Plus - wyższy limit przychodów i waloryzacja
Jednym z najważniejszych punktów w propozycji Minister Majewskiej jest coroczna waloryzacja kwoty przychodu, która decyduje o możliwości korzystania z ulgi Mały ZUS Plus. Obecnie próg ten wynosi 120 tys. zł, ale minister Majewska postuluje zwiększenie go do 170 tys. zł. To posunięcie ma na celu objęcie wsparciem większej liczby mikroprzedsiębiorców, których przychody wzrosły choćby wskutek inflacji, a którzy dotąd wypadali poza zakres ulgi. Co więcej, nowością ma być coroczna waloryzacja tego limitu.
To nie koniec proponowanych zmian. Dotychczas przedsiębiorcy mogli przystąpić do Mały ZUS Plus wyłącznie na początku roku kalendarzowego. Minister Majewska dąży do zmiany tego ograniczenia, by umożliwić dołączenie do programu w dowolnym momencie roku. Ta elastyczność ma kluczowe znaczenie, pozwalając firmom na szybsze i skuteczniejsze reagowanie na bieżące zmiany w ich sytuacji finansowej.
Zmiany dla przedsiębiorców emerytów
Minister Majewska proponuje kolejną istotną zmianę, a mianowicie zwolnienie z obowiązku opłacania składki rentowej dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Zgodnie z jej opinią, samo nabycie prawa do emerytury powinno automatycznie skutkować zwolnieniem z tej składki.
Podsumowanie
Minister Agnieszka Majewska przedstawiła pakiet zmian, mających uprościć i odciążyć system ubezpieczeń społecznych, szczególnie dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm. Proponowane zmiany mają mieć pozytywny wpływ na warunki prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności uproszczą i uczynią bardziej przejrzystymi przepisy prawne, co pomoże w ich spójnym interpretowaniu. Dodatkowo, zmniejszą obciążenia administracyjne związane z prowadzeniem firmy oraz obniżą koszty związane z jej funkcjonowaniem.