Poradnik Przedsiębiorcy

Moment ujęcia podatku od nieruchomości w PKPiR

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o PKPiR. Na początku stycznia otrzymałam decyzję ustalającą wartość podatku od nieruchomości na 2014 r. Podatek będzie płatny w  czterech ratach. Kiedy mogę ująć tego typu wydatek w kosztach?    

Karolina, Warszawa

 

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 6 oraz 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu.

Terminy płatności poszczególnych rat nie mają tutaj znaczenia, bowiem podatek od nieruchomości będzie stanowił koszt podatkowy w dacie wydania decyzji. Należy wykazać go w kolumnie 13 księgi - "Pozostałe wydatki".

Co ważne, metoda ujmowania kosztów (memoriałowa bądź kasowa) nie ma w tym przypadku wpływu na moment ujęcia wydatku w KPiR.