Podatnicy powinni szykować się na kolejne modyfikacje przepisów, jakie w najbliższym czasie planuje dla nich rząd. Wśród zagadnień poruszanych w projekcie nowelizacji ustaw podatkowych znajdują się m.in. zmiany objęły zbycie majątku firmowego.
Zbycie majątku firmowego - co się zmieni?
W projekcie nowelizacji ustaw podatkowych znajduje się zapis, który ma wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących przyporządkowania przychodu z tytułu zbycia składnika majątku wykorzystywanego w działalności. Ma on być kwalifikowany każdorazowo jako przychód właśnie z tytułu działalności gospodarczej.
Omawiane zmiany mają dotyczyć art. 14 ust 2 pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Obecne brzmienie | Po zmianach wg projektu |
“Przychodem z działalności gospodarczej są również: 1) przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących: a) środkami trwałymi, b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł, c) wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.” | „Przychodem z działalności gospodarczej są również: 1) przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
–wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.” |
Po zmianach z przepisu tego ma wynikać, że przychód z działalności gospodarczej stanowi zbycie przedmiotowych składników majątku. Ma to dotyczyć zarówno składników, które z uwagi na przewidywalny okres ich użytkowania krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych, jak również składników, których podatnik - mimo takiego obowiązku - nie ujął w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.