Komisja Europejska zaproponowała, aby wszystkie państwa stosowały te same standardy dotyczące ustalania płacy minimalnej. Jednak nie oznacza to, że płaca minimalna w Europie będzie taka sama. Propozycja ta pojawia się w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, w którego wyniku ucierpieli pracownicy zarabiający najmniej, np. zajmujący się sprzątaniem, pracą w handlu detalicznym, gastronomii czy służbie zdrowia.
Płaca minimalna w Polsce
Płaca minimalna to najniższe wynagrodzenie, jakie można otrzymać w Polsce, pracując na podstawie umowy o pracę. W 2020 roku płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto miesięcznie, natomiast w 2021 roku zostanie zwiększona do 2800 zł brutto. Ustalana jest na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Omawiany akt prawny zawiera czynniki brane pod uwagę w procesie określania najniższej krajowej, organy odpowiedzialne za jej ustalenie oraz ważne daty.
Wprowadzenie jednolitych standardów
Większość państw członkowskich Unii Europejskiej posiada przepisy regulujące poziom minimalnego wynagrodzenia. Jednak jedynie w 21 państwach jest to regulacja ustawowa, w pozostałych płaca minimalna jest chroniona na mocy układów zbiorowych.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, informując o pakiecie dyrektyw przygotowanych przez jej urzędników, zaznaczyła:
Unia Europejska nie może narzucić żadnemu z państw członkowskich decyzji o wysokości płacy minimalnej, jednak może zmusić do stosowania jednolitych przepisów w celu jej ustalania. Komisja Europejska w zaproponowanych dyrektywach zasugerowała, aby kryteria ustalania płacy minimalnej były:
- przejrzyste,
- stabilne,
- regularnie i terminowo aktualizowane.
W dyrektywach Komisji Europejskiej zaproponowano przepisy, które zwiększają możliwości egzekwowania stosowania płacy minimalnej, m.in. poprzez przedstawianie informacji o tym, w jaki sposób chroniona jest płaca minimalna.
Propozycja ujednolicenia przepisów w krajach członkowskich Unii Europejskiej to próba ochrony pracowników, którzy zarabiają płacę minimalną. W obecnej sytuacji należy każdą propozycję, która będzie chronić pracowników, dogłębnie przeanalizować i zastanowić się, czy będzie ona pozytywną zmianą.