Płaca minimalna 2023 rok – podwyżka dwa razy w roku!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wszelkie prognozy ekonomiczne wskazują, że inflacja w maju 2022 roku będzie oscylowała w granicy 14%. Tempo rosnących cen żywności, paliwa czy energii zaczyna budzić niezadowolenie obywateli. Natomiast rząd już teraz zapowiada, ile wyniesie płaca minimalna 2023 roku. Co za tym idzie, wzrosną także zobowiązania do ZUS-u młodych przedsiębiorców.

Wzrost płacy minimalnej 2023 rok – podwyżka co pół roku!

Według aktualnych założeń w przyszłym roku wynagrodzenie zmieni się aż dwukrotnie. Pierwsza podwyżka w styczniu 2023 roku zwiększy minimalną płacę do 3383 zł brutto. Po kolejnej podwyżce w lipcu 2023 roku będzie to już kwota w wysokości 3450 zł brutto. Zatem łącznie płaca minimalna 2023 wzrośnie aż o 440 zł w stosunku do roku bieżącego. 

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, również wzrośnie dwukrotnie. Od stycznia 2023 roku wyniesie 22,10 zł a od lipca 22,50 zł, co oznacza wzrost o 14,2 proc. względem 2022 r.

Wyższa płaca minimalna 2023 to wyższe składki preferencyjne przedsiębiorców

Tak duży wzrost minimalnego wynagrodzenia, choć cieszy pracowników, na pewno nie będzie tak korzystny dla przedsiębiorców. Wiąże się on dla nich z koniecznością odprowadzania wyższych składek ZUS. Jest to istotna zmiana dla przedsiębiorców korzystających z preferencyjnych składek, które wyliczane są na podstawie wartości minimalnego wynagrodzenia. Podstawa wymiaru składek ZUS wynosi 30% wysokości płacy minimalnej. W tym roku jest to kwota 903 zł. Jeśli zatem w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie do 3500 zł brutto, to podstawa składek osiągnie wartość 1035 zł. Podsumowując, miesięcznie przedsiębiorcy zapłacą więcej o 132 zł, co w skali roku daje o 1584 zł większy wydatek na składki ZUS.

W konsekwencji wzrost płacy minimalnej będzie miał także negatywny wpływ na poziom inflacji w przyszłym roku. Rosnące wynagrodzenia jeszcze bardziej napędzać będą rosnącą inflację, co z pewnością odbije się na kolejnych podwyżkach cen towarów i usług.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów