0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Szykuje się tarcza dla gastronomii! Na jakie wsparcie mogą liczyć restauratorzy w ramach tarczy 6.0?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z uwagi na stały wzrost liczby zachorowań i pogarszającą się ciągle sytuację epidemiologiczną w Polsce rząd podjął decyzję o zamknięciu miejsc, w których zwykle tętniło życie – m.in. restauracji i lokali gastronomicznych. Restauratorzy mają związane ręce, bowiem zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami mogą wydawać posiłki tylko na wynos, a nie jest to możliwe w każdej restauracji, przez co część z nich pozbawiona jest możliwości prowadzenia swojej działalności. Ogłoszona przez premiera Tarcza dla gastronomii ma być ratunkiem m.in. dla branży gastronomicznej. Na jakie wsparcie mogą liczyć restauratorzy? Wyjaśniamy w artykule!

Tarcza branżowa

Antykryzysowa Tarcza Branżowa 6.0 stanowi kolejne wsparcie rządu dla firm w związku z COVID-19. Zakłada ona pomoc dla branży:

  • gastronomicznej;
  • sportowej (siłownie, sport, rekreacja);
  • rozrywkowej (estradowej, targowej, fotograficznej, filmowej);
  • sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary).

Jak zaznaczył premier: „Wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami zostaną objęte naszym programem wsparcia”.

Tarcza dla gastronomii – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Oferowana przez rząd tarcza dla gastronomii ma polegać na:

  • zwolnieniu ze składek ZUS (za listopad) – jeżeli przychód w listopadzie jest niższy o 40% w stosunku do roku ubiegłego;
  • świadczeniu postojowym (za listopad) – jeżeli przychód w październiku lub listopadzie jest niższy o 40% w stosunku do roku ubiegłego;
  • dotacji w wysokości 5000 zł – jeżeli przychód w październiku lub listopadzie jest niższy o 40% w stosunku do roku ubiegłego.

Ponadto pracownicy z najbardziej dotkniętych epidemią branż będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT. Ich wpłata za październik, listopad i grudzień zostanie przesunięta o pół roku.

Jak można przeczytać na stronie rządowej, oprócz tarczy dla gastronomii firmy będą mogły skorzystać z funkcjonujących już form pomocowych, tj. dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Na zgłoszenia mają czas do 30 czerwca 2021 roku.

Kiedy będzie obowiązywać tarcza dla gastronomii?

W swoim przemówieniu premier zaznaczył, że przedstawione rozwiązania na razie dotyczą listopada, jednak w miarę konieczności zostaną podjęte decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień, a także kolejne miesiące.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów