0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Składki ZUS za grudzień - do kiedy trzeba zapłacić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nowy Ład zmienia wiele w rozliczeniach i terminach względem ZUS. Przedsiębiorcy otrzymali nowy obowiązek, a mianowicie zobowiązani są oni co miesiąc dostarczać deklarację DRA do ZUS. Dotychczas wielu z nich było z tego zwolnionych. Jak zatem postąpić z deklaracją za grudzień 2021? Do kiedy trzeba zapłacić składki ZUS za grudzień? Wyjaśniamy!

Zmiana terminu wysyłki DRA 

Od stycznia 2022 roku obowiązują następujące terminy do przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek:

  • do 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek i zakładów budżetowych;
  • do 15. dnia następnego miesiąca – dla płatników posiadających osobowość prawną, dotyczy to m.in. spółek akcyjnych, spółek z o.o., spółdzielni, stowarzyszeń i fundacji;
  • do 20. dnia następnego miesiąca – dla pozostałych płatników składek, chodzi tu o przedsiębiorców opłacających wyłącznie składki na własne ubezpieczenia, przedsiębiorców i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej zatrudniające innych ubezpieczonych, w tym spółki osobowe (spółka: cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, jednoosobowa spółka z o.o.).

Poza nielicznymi wyjątkami od 2022 roku składanie deklaracji DRA będzie obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców, nawet dla tych, u których deklaracje rozliczeniowe DRA z miesiąca na miesiąc będą takie same.

Składki ZUS za grudzień 

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy nowe terminy obowiązują już od najbliższego miesiąca czyli czy są oni zobowiązani wysłać DRA za grudzień na nowych zasadach. Odpowiedź w tej kwestii udzielił ZUS. Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń składki ZUS za grudzień należne za grudzień 2021 r. należy rozliczyć i opłacić w terminie do 10 stycznia 2022 r. czyli na dotychczasowych zasadach. Nowy termin do przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek – do 20 dnia następnego miesiąca, będzie obowiązywał począwszy od składek należnych za styczeń 2022 r.

Jeżeli deklaracje za grudzień płatnik opłaci w grudniu (rozliczy z datą grudniową) wówczas zostanie ona uwzględniona w wyliczeniu zaliczki za grudzień na starych zasadach

Przepisy Polskiego Ładu zmieniły terminy zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w 2022 roku. Deklaracje za grudzień należy jednak złożyć i opłacić  na starych zasadach czyli do 10 stycznia 2022 roku. Deklaracje za styczeń 2022 trzeba złożyć zgodnie z nowym terminem jaki narzuca Nowy Ład. 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów