W 2016 roku weszło wiele zmian dotyczących urlopów udzielanych z racji urodzenia lub przysposobienia dziecka. Świeżo upieczeni rodzice mają możliwość wykorzystania dwóch urlopów - macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Czy zasiłek macierzyński zostanie pomniejszony za wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który już nie widnieje w przepisach? Poniżej odpowiadamy, jak została rozwiązana ta kwestia.
Dodatkowy urlop macierzyński a nowe przepisy
Niektórzy na pewno obawiają się, że okres korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem, a tym samym okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego zostanie skrócony. Jednak w związku z nowymi przepisami urlopy te w dalszym ciągu będzie można wykorzystać w wymiarze 52 tygodni. Jak to możliwe? Dodatkowy urlop macierzyński został formalnie wykreślony z kodeksu pracy, bowiem włączono go do urlopu rodzicielskiego, przez co wydłużył się wymiar tego urlopu.
Okres wypłaty zasiłku podczas urlopu rodzicielskiego
Ubezpieczona, która urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego w wieku do 10 roku życia:
w celu jego przysposobienia i wystąpiła z wnioskiem do sądu o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia,
albo przyjęła takie dziecko w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem,
mogła skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
6 tygodni - jeśli urodzono lub przyjęto jedno dziecko,
8 tygodni - jeżeli urodzono lub przyjęto więcej niż jedno dziecko.
O ten wymiar został więc zwiększony urlop rodzicielski, który wynosi obecnie:
32 tygodnie lub
34 tygodnie,
w zależności od tego, jak wiele dzieci urodziło się podczas jednego porodu lub ile przyjęto ich jednocześnie na wychowanie.
Ojciec dziecka a zasiłek macierzyński wypłacany podczas urlopu rodzicielskiego
Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego może być wypłacany także ubezpieczonemu ojcu dziecka, w przypadku gdy:
ubezpieczona matka dziecka zrezygnowała z pozostałej części zasiłku macierzyńskiego, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni,
matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji - wtedy urlop można przejąć już po 8 tygodniach.
Zasiłek macierzyński - jakie warunki należy spełnić aby go otrzymać?
Warunkiem wypłaty zasiłku przez okres urlopu rodzicielskiego jest przede wszystkim podleganie pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a także wystąpienie przez ubezpieczoną lub ubezpieczonego z odpowiednim wnioskiem do płatnika zasiłku przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Pobieranie zasiłku macierzyńskiego a praca podczas urlopu rodzicielskiego
Pracownica lub pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego mogą połączyć go z wykonywaniem pracy, ale w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Jednakże wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru etatu, w którym pracownica lub pracownik pracuje w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Ważne! Zasada o zatrudnieniu wyłącznie na ½ etatu dotyczy tylko pracowników i nie ma zastosowania do pozostałych ubezpieczonych tj. osób prowadzących działalność gospodarczą czy zleceniobiorców. |
Wymiar, w którym zostanie wyłączony zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego, zależy głównie od tego, w jakim terminie został złożony wniosek o urlop rodzicielski. Jeżeli złożono go nie później niż 21 dni po porodzie, wówczas za cały okres urlopów związanych z rodzicielstwem przysługuje 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli natomiast rodzic nie zawnioskował o urlop rodzicielski w terminie, zasiłek przysługuje w wysokości:
100% za czas urlopu macierzyńskiego
100% za 6 pierwszych tygodni urlopu rodzicielskiego (czyli włączony dodatkowy urlop macierzyński)
60% za pozostałą część urlopu rodzicielskiego.
Formalne usunięcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z przepisów prawa pracy nie powoduje zatem żadnych strat dla rodziców.