0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najem od osoby prywatnej - sposób ujęcia w KPiR

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą w woj. warmińsko-mazurskim. Po podpisaniu kontraktu z klientem pracuję głównie w jego biurze w Gdańsku. W związku z tym chcę wynająć mieszkanie na firmę i wliczać je w koszty działalności (w takim przypadku raczej nie ma wątpliwości co do zasadności). Problemem jest brak faktury za wynajem (właściciel nie prowadzi firmy). W jaki sposób mogę ująć w KPiR najem od osoby prywatnej w sytuacji gdy nie posiadam faktury ani rachunku?

Karol, Elbląg

 

Aby możliwe było zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków takich jak najem od osoby prywatnej w mieście będącym siedzibą kontrahenta, konieczne jest by spełniały one warunki określone w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy pamiętać, iż na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia związku przyczynowo-skutkowego między konkretnym wydatkiem a uzyskaniem przychodu.

Jeżeli warunek ten zostanie spełniony, aby zaliczyć wydatki związane z najmem od osoby prywatnej, konieczne jest posiadanie odpowiedniej umowy najmu, którą powinien Pan przechowywać w firmowej dokumentacji. Umowa taka będzie podstawą zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku czynszu za takie mieszkanie - konieczne jest posiadanie potwierdzenia dokonania wpłaty (np. wyciąg bankowy). Księgowania dokonuje się na podstawie umowy oraz potwierdzenia przez dowód wewnętrzny.

Jeżeli z umowy najmu wyraźnie wynikać będzie informacja, iż to Pan jest odpowiedzialny za dokonywanie opłat (typu media), wówczas postępuje Pan analogicznie, jak w przypadku zapłaty za czynsz.

Dodatkowo osoba prywatna ma prawo sporządzenia rachunku dokumentującego wynajem, o czym więcej w artykule Rachunek za wynajem lokalu od osoby prywatnej.

Księgowanie rachunku za wynajem w systemie wFirma.pl

Otrzymany rachunek za najem od osoby prywatnej księguje się w systemie wFirma.pl poprzez WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA (BEZ VAT) » INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ gdzie należy uzupełnić wymagane pola zgodnie z dokumentem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów