Serwis Podatkowy
Budynek wybudowany na cudzym gruncie - skutki podatkowe
Prawo nie zabrania prowadzenia inwestycji, np w formie budowania budynków na gruncie dzierżawionym od innego właściciela. Jednak budynek wybudowany na cudzym gruncie podlega innej kwalifikacji w świetle prawa cywilnego oraz podatkowego. Przeczytaj o tym!
17 stycznia 2022
Właściwość miejscowa organów podatkowych
Właściwość miejscowa organów podatkowych z reguły określona jest ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Są jednak sytuacje kiedy ta właściwość miejscowa jest inna. Jakie to przypadki i jak ustalić właściwy Urząd Skarbowy? Przeczytaj koniecznie!
17 stycznia 2022
Samozatrudnienie w prawie podatkowym - co warto wiedzieć?
Samozatrudnienie jest coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia. Z czym się wiąże samozatrudnienie w świetle opodatkowania? O czym należy pamiętać? Czym się różni od stosunku pracy? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania, czytając nasz artykuł.
24 grudnia 2021
Podatek u źródła a usługi reklamowe od kontrahenta zagranicznego
W sytuacji świadczenia usług przez kontrahentów z zagranicy, polski podatnik ma, co do zasady, obowiązek odprowadzenia od nich podatku. Przeczytaj, jak w świetle prawa wygląda podatek u źródła z tytułu nabycia usług reklamowych od partnerów zagranicznych.
17 stycznia 2022
Transakcje łańcuchowe i trójstronne w praktyce gospodarczej
Transakcje łańcuchowe zwane są inaczej transakcjami trójstronnymi. Wiele z nich budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. W poniższym artykule przedstawialiśmy orzecznictwa interpretujące przepisy regulujące te transakcje. Przeczytaj o tym!
27 września 2020
Eksport towarów przy uczestnictwie pośrednika a stawka VAT 0%
Polskie podmioty otrzymują oferty nowych możliwości dzięki rozwojowi rynku światowego. Polscy przedsiębiorcy pośredniczący w eksporcie towarów otrzymali nowe otwarte drzwi przez rozwój usług na świecie. Jaką więc stawką VAT opodatkować eksport towarów?
17 stycznia 2022
Czym są wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne i kiedy powstają?
Z uwagi na złożoność transakcji trójstronnych, prawo przewiduje regulacje, które mają na celu uprościć transakcje łańcuchowe wewnątrzunijne. Przeczytaj i dowiedz się, czym są wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne i jak wygląda uproszczona procedura.
27 września 2020
Użytkowanie prywatnego samochodu wspólnika a skutki podatkowe
W trakcie prowadzonej działalności często zdarza się, że przedsiębiorca stosuje użytkowanie prywatnego samochodu wspólnika w celach służbowych. Jakie w związku z tym rodzą się skutki na tle gruntu podatkowego? Odpowiedź w artykule!
11 marca 2021
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów - kiedy do niej nie dochodzi?
Wielu przedsiębiorców korzysta z możliwości stosowania WDT a co za tym idzie 0% stawki VAT na sprzedawane towary. Kidy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nie może jednak zostać zastosowana? W poniższym artykule przedstawiamy interpretacje na ten temat.
17 stycznia 2022
Kiedy sprzedaż towarów do krajów trzecich będzie stanowić eksport pośredni?
Polscy przedsiębiorcy już nie ograniczają się tylko do eksportu swoich towarów na rynek europejski . Coraz większą część stanowi eksport do krajów trzecich. Czym jest eksport pośredni? O czym należy pamiętać przy eksporcie towarów poza unię europejską?
14 kwietnia 2022
Procedura ulgi na złe długi po stronie sprzedawcy (wierzyciela)
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nie wszystkie faktury i płatności za nie odbywają się zgodnie z harmonogramem. W ten sposób powstają zobowiązania względem US poprzez podatek naliczony. Na czym polega procedura ulgi na złe długi?
2 lutego 2022
Podpisywanie JPK przychodem - będzie możliwe!
Od stycznia 2018 roku każda firma będąca czynnym podatnikiem VAT musi wysyłać JPK. Wysyłka JPK może odbywać się wyłącznie w postaci elektronicznej i wymaga podpisu. Czy Ministerstwo Finansów udostępni małym firmom podpisywanie JPK przychodem?
30 maja 2022
Opodatkowanie napiwków - na czym polega rozliczenie z ich tytułu?
Kwestie związane z podatkiem dochodowym od osób fizycznych są ściśle określone, a ich zakres obejmuje wiele różnych źródeł. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda opodatkowanie napiwków oraz właściwe ich zakwalifikowanie w branży usługowej.
18 października 2020
Stawka 0% dla WDT a przeróbka towaru przez podmiot trzeci
W jakim przypadku może zostać zastosowana stawka 0% dla WDT jeśli dostarczony towar ulegnie przeróbce? Na to i inne pytania odpowiedź znajduje się w poniższym artykule. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
17 stycznia 2022
Rozłożenie podatku na raty jako jedna z ulg w spłacie zobowiązań VAT
Terminy i zasady dokonywania płatności podatku zostały w ścisły sposób określone przez ordynację podatkową. Jednak dla podatników istnieją pewne ustępstwa w tym zakresie, a jedną z nich jest rozłożenie podatku na raty. Dowiedz się na czym to polega!
2 maja 2022