Samochód w firmie
Sprzedaż samochodu niezamortyzowanego droższego niż 150 tys. złotych
Wartość środków trwałych w większości przypadków rozliczana jest w kosztach. Samochody osobowe obowiązuje dodatkowy limit, wynoszący w 2019 roku 150 tys. złotych. Jak powinna wyglądać sprzedaż samochodu niezamortyzowanego przekraczającego ten limit?
17 stycznia 2022
Data poniesienia pierwszego wydatku a samochód w firmie
Przedsiębiorcy korzystający z pojazdów samochodowych do celów firmowych, gdzie prowadzona jest kilometrówka, muszą zgłosić o tym Urzędowi Skarbowemu w terminie 7 dni od powstania pierwszego wydatku. Jak jest ustalana data poniesienia pierwszego wydatku?
25 czerwca 2022
Amortyzacja pojazdów osobowych – praktyczne przykłady
W tym roku amortyzacja pojazdów osobowych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych odbywa się nieco inaczej. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć większą wartość z tytułu nabycia pojazdów. Sprawdź, jak rozliczyć zakup pojazdu w działalności!
15 listopada 2019
Ewidencja przebiegu pojazdu - warto wiedzieć
Ewidencja przebiegu pojazdu do końca 2018 r. była niezbędna, gdy przedsiębiorca wykorzystywał w działalności samochód osobowy niewprowadzony do majątku firmowego. Jak obecnie rozliczać wydatki związane z prywatnym autem? Kiedy potrzebna jest kilometrówka?
10 lutego 2022
Umowa leasingu – co trzeba wiedzieć, leasingując samochód?
Umowa leasingu została uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Jest uznawana za korzystniejszą alternatywę kredytu, gdyż ryzyko jest mniejsze. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, by z niej skorzystać i jakie są harmonogramy spłaty!
9 marca 2022
Leasing samochodu ciężarowego - o czym pamiętać!
Leasing samochodu ciężarowego jest coraz bardziej popularną formą nabycia firmowego składnika majątku. Należy mieć jednak na uwadze, że sposób jego rozliczenia uzależniony jest m.in. w głównej mierze od formy leasingu. Przeczytaj i sprawdź!
29 listopada 2021
Samochód otrzymany jako nagroda w konkursie a amortyzacja
Czy samochód otrzymany jako nagroda w konkursie może zostać zakwalifikowany jako środek trwały i podlegać amortyzacji? Czy odpisy amortyzacyjne stanowią wówczas koszt firmowy? Jak należy ustalić wartość początkową takiego środka trwałego? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Opłata rejestracyjna a wartość początkowa samochodu
Dokonując zakupu pojazdu przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty rejestracyjnej. Dowiedz się, czy opłata rejestracyjna zwiększa wartość początkową samochodu czy zaliczana jest bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu?
17 stycznia 2022
Leasing finansowy a leasing operacyjny samochodu - podstawowe różnice
Leasing finansowy a leasing operacyjny to dwie odrębne formy umowy, które różnią się w niejednym aspekcie. Wybierając samochód w leasingu na cele firmowe, warto znać podstawowe różnice między dwoma formami leasingu, w celu dokonania prawidłowego wyboru.
12 października 2020
Podatek od środków transportowych jako koszt uzyskania przychodów
W przypadku gdy przedsiębiorca użytkuje w działalności m.in. pojazdy ciężarowe czy autobusy jest zobowiązany odprowadzić podatek od środków transportowych. Czym jest taki podatek i jak ustalić jego wysokość? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Leasing lub zakup samochodu osobowego do końca 2018 r. - korzyści
Wraz z nadejściem nowego roku ulegną zmianie dotychczasowe zasady rozliczania kosztów związanych z samochodami. Dowiedź się czy leasing lub zakup samochodu osobowego do 31 grudnia 2018 r. jest korzystny i jakie zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone!
25 czerwca 2022
5 najważniejszych zmian – jak rozliczyć samochód w firmie 2019?
Wraz z początkiem roku 2019 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania samochodów używanych w firmie. Zniknie kilometrówka, wprowadzony zostanie nowy limit kosztów eksploatacyjnych i rat leasingowych. Zobacz, jak rozliczyć samochód w firmie!
17 stycznia 2022
Kilometrówka dla celów VAT a kilometrówka dla celów PIT - czym się różnią?
Samochód w firmie może być użytkowany w różny sposób. W zależności od jego wykorzystywania wymagana może być kilometrówka dla celów VAT czy PIT. Czy wiesz, jakie są różnice pomiędzy kilometrówką do VAT a kilometrówką do PIT? Wyjaśniamy w naszym artykule!
17 stycznia 2022
Leasing samochodów osobowych - zmiany od 1 stycznia 2019 roku!
Leasing samochodów osobowych jest w ostatnich czasach częstą formą finansowania składników majątku. Obecnie leasing operacyjny jest bardzo atrakcyjną formą finansowania, jednak od 1 stycznia 2019r. przedsiębiorcy mogą spodziewać się niekorzystnych zmian.
23 października 2020
Jak rozliczać kilometrówkę w praktyce? - przykłady
O kilometrówce wiele z nas słyszało. W szczególności przedsiębiorcy korzystając z samochodu prywatnego dla celów firmowych muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów. Jak rozliczać kilometrówkę w praktyce i jak dokonać jej popranego księgowania w KPiR?
10 lutego 2022