Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Zmiana sposobu użytkowania lokalu – jak zalegalizować?

Zmiana sposobu użytkowania lokalu czy budynku wiąże się z koniecznością dopełnienia niezbędnych formalności. Dowiedz się jakie dokumenty konieczne są przy dokonywaniu zmiany oraz co stanie się kiedy zmiana zostanie przeprowadzona samowolnie.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Bezpieczny podpis elektroniczny - co to jest i jak z niego korzystać?

Czy zdarza Ci się wysyłać dokumenty drogą elektroniczną? Czy wiesz, czym jest bezpieczny podpis elektroniczny oraz w jakich sytuacjach jest on wymagany? Z pewnością powinieneś to wiedzieć? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

6 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Interpretacja ogólna – jak chroni przedsiębiorcę?

Możliwość wystąpienia o interpretację przepisów prawa podatkowego daje przedsiębiorcom dość dobre zabezpieczenie na wypadek, gdyby urzędy lub sądy nagle zmieniły sposób ich interpretowania. Jak interpretacja ogólna chroni przedsiębiorcę? Przeczytaj o tym!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Jakie są koszty dochodzenia wierzytelności?

Wytoczenie powództwa wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych wydatków, w tym uiszczenia opłaty sądowej. Ile wynoszą opłaty sądowe? Jakie jeszcze opłaty składają się na koszty dochodzenia wierzytelności? Kiedy sprawa dotyczy roszczeń majątkowych?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kiedy zawarcie umowy przez telefon jest skuteczne?

Zawarcie umowy przez telefon z konsumentem wymaga pewnych czynności, aby uznać ją za ważną, z kolei u przedsiębiorców umowa zawarta w ten sposób jest wiążąca. Jakie obowiązki rodzi zawarcie umowy przez telefon z konsumentem, a jakie z przedsiębiorcą?

8 lutego 2022

Prawa konsumenta

Co może zrobić sprzedawca, gdy klient nie odbiera towaru z reklamacji?

Gdy klient nie odbiera towaru z reklamacji, sprzedawca nie jest bez wyjścia. Przedsiębiorca może naliczyć klientowi opłaty za bezumowne przechowywanie rzeczy. Przeczytaj, jakie prawa ma sprzedawca, gdy konsument nie odbiera towaru z reklamacji.

20 lipca 2022

Ochrona danych

7 zasad, które warto znać, jak zaliczyć wpłatę otrzymaną od kontrahenta

Dłużnik, może wskazać, na który z jego kilku długów ma zostać zaliczona wpłata. Powinien to zrobić „przy spełnianiu świadczenia” – czyli np. wpisując w tytule przelewu numer opłacanej faktury.jak zaliczyć wpłatę otrzymaną od kontrahenta?

2 sierpnia 2022

Prawo gospodarcze

Biznes rodzinny a rozwód przedsiębiorców

Sytuacja małżonków-przedsiębiorców po rozwodzie, zależna jest od decyzji, jakie podjęli w czasie trwania lub przed zawarciem małżeństwa. Jak rozwód przedsiębiorców wpływa na prowadzony przez nich biznes rodzinny? Co decyduje o losach przedsiębiorstwa?

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Spółka cywilna a spółka jawna – jakie są między nimi różnice?

Wielu przedsiębiorców nie zauważa różnic dzielących spółkę cywilną a spółkę jawną, sprowadzając je do skali prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie różnice niesie za sobą spółka cywilna a spółka jawna? Co to oznacza dla przedsiębiorcy?

24 marca 2022

Prawa konsumenta

PPP czyli Pakiet Przyjazne Prawo - prawa konsumenta dla przedsiębiorców!

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło projekt zmian rozszerzający definicję konsumenta. Czy prawa konsumenta dla przedsiębiorców faktycznie zaczną obowiązywać? Jaka jest przewidywana data wejścia w życie nowych przepisów?

23 października 2020

Prawa konsumenta

Darmowa dostawa w sklepie internetowym a zwrot towaru

Jeśli w sklepie oferowana jest darmowa dostawa towaru, ma to wpływ na dokonywanie rozliczenia, nawet z tymi klientami, którzy z niej nie skorzystali i za przesyłkę zapłacili. Czy darmowa dostawa w sklepie internetowym pociąga za sobą koszty zwrotu towaru?

24 lutego 2022

Prawa konsumenta

Czym się różni reklamacja towaru od reklamacji usługi?

Reklamacja towaru stanowi ważną formę ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców. Warto jednak wiedzieć, jakie różnice występują w sytuacji, kiedy chcemy zareklamować wadliwy towar, a kiedy nienależycie wykonaną usługę.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Jakie skutki dla czynności prawnej ma wadliwa reprezentacja spółki?

Istotną kwestią w obrocie gospodarczym jest zawarcie umowy z kontrahentem, który nie był prawidłowo umocowany do jej zawarcia. Jakie skutki dla dokonanej czynności prawnej ma wadliwa reprezentacja spółki kapitałowej? Czy skutkuje ona jej nieważnością?

1 listopada 2020

Prawo gospodarcze

Pieczęć firmowa - jakie dane należy wskazać

Pieczęć firmowa pełni zazwyczaj rolę informacyjną pozwalając na identyfikacje przedsiębiorstwa. Mimo, iż teoretycznie nie jest ona obowiązkowa wiele urzędowych formularzy ma specjalnie przeznaczone na nią miejsce. Jakie informacje powinna zawierać?

19 marca 2022

Prawo gospodarcze

Dowód osobisty dla dziecka zamiast paszportu?

Paszport uprawnia do przemieszczania się między granicami państw. Natomiast dowód osobisty uprawnia jedynie do legalnych podróży na terenie Unii Europejskiej. Jednak dowód osobisty jest bezpłatny. Sprawdź, kiedy warto wyrobić dowód osobisty dla dziecka!

22 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów