Serwis Prawny
Wady lokalu - czego może żądać niezadowolony najemca?
Wady mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić najemcy korzystanie z lokalu. Kto ma obowiązek je usunąć? Czy można przestać płacić czynsz z powodu wad? Kiedy z powodu wad można wypowiedzieć najem? Wyjaśniamy, co można zrobić, gdy ujawnią się wady lokalu.
17 września 2020
Niewykonanie ugody przez dłużnika - co zrobić?
Gdy dłużnik zalega z zapłatą, może paść propozycja zawarcia ugody. W zamian za ustępstwa, np. rozłożenie długu na raty, umorzenie odsetek lub części długu, dłużnik zobowiązuje się spłacić swoje zobowiązanie. Jakie skutki może mieć niewykonanie ugody?
20 lipca 2021
Jakie są kary za nieprzestrzeganie RODO i o czym należy pamiętać?
Po wejściu w życie rozporządzenia RODO, przedsiębiorcy małych, jak i dużych firm boją się nałożenia kar pieniężnych przez organy nadzorcze za najmniejsze naruszenia przepisów. Jak uniknąć kary? Przeczytaj w naszym artykule i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Elektroniczne postępowanie upominawcze, czyli jak działa e-sąd?
Elektroniczne postępowanie upominawcze to dla wielu wciąż nowość i instytucja w polskim sądownictwie, której nie można do końca zaufać. Żeby przełamać tę nieufność, warto dowiedzieć się o e-sądzie czegoś więcej! Więcej informacji w naszym artykule.
23 lutego 2022
Spółka komandytowa - majątek spółki
Spółka komandytowa jest spółką, w której komplementariusze odpowiadają za zobowiązania bez ograniczeń, a odpowiedzialność komandytariusza jest ograniczona. W tym drugim przypadku decydujące znaczenie ma wysokość sumy komandytowej. Dowiedz się więcej!
11 kwietnia 2022
Proces recyklingu odpadów - czym jest i jakie są jego rodzaje?
Ochrona otaczającego nas środowiska jest obowiązkiem, którego nie wolno bagatelizować. Jednym ze sposobów zmniejszania ilości śmieci jest recykling. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym dokładnie polega proces recyklingu!
27 marca 2021
Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego - o czym warto wiedzieć?
Prowadzenie robót budowlanych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor musi złożyć odpowiedni wniosek, ale w niektórych przypadkach wystarczy zgłoszenie budowy. Najprostsze prace mogą być prowadzone nawet bez jakichkolwiek formalności.
21 kwietnia 2021
Dane osobowe - czym różnią się od zwykłej informacji?
Wszystkie informacje pozwalające zidentyfikować osobę to dane osobowe. Warto poświęcić chwilę i zastanowić się, gdzie podajemy nasze dane i w jakim zakresie mogą być wykorzystywane. Czym różnią się dane osobowe, które wymagają ochrony od informacji?
10 marca 2022
Prokura w spółce - krótka charakterystyka
Szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorców jest prokura. Jej zakres jest szerszy niż pełnomocnictwo ogólne. Czy wiesz, czym jeszcze się różnią? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest prokura w spółce i nie tylko.
17 stycznia 2022
Zapis windykacyjny sposobem przekazania majątku przez spadkodawcę
Zapis windykacyjny pozwala spadkodawcy zrobić to, czego nie może zrobić, gdy wyznacza spadkobiercę – przekazać konkretny składnik swojego majątku. Osoba, która dostała w zapisie składnik majątku, odpowiada za długi spadkowe, ale w ograniczonym zakresie.
24 stycznia 2022
Spłata długu w trakcie procesu - co należy zrobić?
Niektórzy dłużnicy płacą po otrzymaniu wezwań do zapłaty. Część płaci dopiero wtedy, gdy sprawa trafiła już do sądu. Co zrobić, gdy ma miejsce spłata długu w trakcie procesu? Wyjaśniamy, jak się wtedy zachować i co z kosztami procesu.
19 lipca 2022
Prawnik z urzędu - kto i kiedy może go dostać?
Nie każdy może pozwolić sobie na to, aby skorzystać z pomocy adwokata, który nie tylko napisze pismo, ale będzie pełnomocnikiem w sądzie i będzie obecny podczas rozprawy. Prawnik z urzędu - kto może na niego liczyć w sprawach cywilnych?
6 lipca 2022
Zwolnienie od podatku od darowizn - kiedy obowiązuje?
W polskim prawie obowiązuje całkowite zwolnienie od podatku od darowizn. Dzięki niemu nie trzeba płacić żadnego podatku i to niezależnie od otrzymanej kwoty. Ze zwolnienia mogą skorzystać tylko osoby bliskie, o ile spełnią określone warunki.
8 marca 2022
E-korespondencja a ochrona danych adresatów przy masowej wysyłce
E-korespondencja umożliwia łatwiejszy i szybszy kontakt pomiędzy przedsiębiorcą a kontrahentem. I o ile nie ma problemu, jeżeli kontaktujemy się z pojedynczym klientem, to korespondencja masowa rządzi się innymi prawami. Dowiedz się więcej!
1 listopada 2020
Reklamacja dzieła - co zrobić, gdy pojawią się wady?
Wady może mieć nie tylko kupiona rzecz, ale też wykonane dzieło. Zamawiający może skorzystać z uprawnień z rękojmi i żądać np. usunięcia wad, obniżenia wynagrodzenia, a nawet odstąpić od umowy. O czym warto wiedzieć, gdy ma miejsce reklamacja dzieła?
28 kwietnia 2021