Poradnik Przedsiębiorcy

Czy można wystawić fakturę sprzedaży będąc na zwolnieniu chorobowym?

Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składkę na ubezpieczenie chorobowe. Czy jak jestem na L4, to mogę wystawiać faktury sprzedaży?

Magda, Wieluń

 

Nie powinno się wystawiać czy chociażby podpisywać dokumentów sprzedaży, ponieważ ZUS może zakwestionować prawo do zasiłku chorobowego. Zwolnienie to okres, w którym nie wolno wykonywać pracy, a podpisywanie faktur i innych dokumentów jest uznawane za prace wykonywane w trakcie działalności gospodarczej.

Powyższa kwestia była rozpatrywana przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 stycznia 2002 r. (nr sygn. II UKN 710/00, OSNP 2003/20/498). Stwierdzono w nim, że wystawianie faktur to praca zarobkowa, która przyczynia się do utraty prawa do zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 17 ustawy zasiłkowej, ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, wówczas traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

W takim wypadku na czas swojej choroby najlepiej zatrudnić pracownika, np. na umowę zlecenie, który będzie upoważniony do wystawiania faktur sprzedaży.

Możesz ocenić ten artykuł