0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-book: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ryczałt jest jedną z najpopularniejszych form opodatkowania stosowaną przez przedsiębiorców. Do jego głównych zalet można zaliczyć przede wszystkim niskie stawki podatku oraz łatwość obliczeń.

Ryczałt - podstawa opodatkowania

Podstawę opodatkowania przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych stanowi wyłącznie przychód podatnika. Przedsiębiorca stosujący tę formę opodatkowania przy wyliczaniu podatku podlegającego wpłacie na konto US nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodów. Jedyne co można odliczyć to opłacone w danym okresie składki ubezpieczeniowe.

Ryczałt - jakie stawki?

Stawki ryczałtu są zależne od rodzaju wykonywanej działalności i wynoszą one:

  • 3%,
  • 5,5%,
  • 8,5%.

W niektórych przypadkach stawki te są wyższe i stanowią 17% lub 20% przychodu.

Prawo do opodatkowania ryczałtem

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym określa rodzaje działalności, które bezwzględnie nie mogą skorzystać z opodatkowania ryczałtem (np. apteki).

Podatnicy opodatkowani ryczałtem musząa jednak pamiętać o limicie przychodów po przekroczeniu którego stosowanie tej formy opodatkowania nie będzie dopuszczalne.

Nowi przedsiębiorcy chcący opodatkować swoje dochody ryczałtem muszą ten fakt zgłosić podczas rejestracji działalności na druku CEIDG-1.

Natomiast podatnicy, którzy od dłuższego czasu działają na rynku i chcieliby zmienić formę opodatkowania na ryczałt muszą taką decyzję zgłosić naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego do 20 stycznia nowego roku podatkowego.

Ryczałt a rozliczenie roczne

Przedsiębiorcy opodatkowaniu ryczałtem za okresy rozliczeniowe (miesiące, kwartały) są zobowiązani jedynie wyliczać i wpłacać na konto US należny podatek. Natomiast po zakończeniu roku przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem jest zobligowany do złożenia PIT-28 w terminie do końca stycznia.

Do pobrania:

E-book - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.pdf
E-book - ryczałt od przychodow ewidencjonowanych.docx
Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów