0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak założyć działalność gospodarczą?

Wielkość tekstu:

Założenie działalności gospodarczej może przysparzać wielu niewiadomych. Aby odczarować ten proces przygotowaliśmy zbiór praktycznych porad i wskazówek, których znajomość powinna ułatwić przejście przez cały schemat. Jeżeli zatem jesteś na etapie przymierzania się do założenia działalności gospodarczej - jesteś w dobrym miejscu!

Jak założyć działalność gospodarczą? Od czego zacząć?

Dobra informacja jest taka, że zdecydowaną większość kroków dotyczących rejestrowania działalności gospodarczej możesz wykonać przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Jednym z pierwszych etapów jest pobranie i wypełnienie formularza CEIDG-1 z rządowej strony. Jest to wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności

Gospodarczej. Warto przy tym pamiętać, że kiedy założysz już swoją działalność gospodarczą, ale w przyszłości będziesz chciał dokonać jakichś zmian - wówczas będziesz posługiwać się tym samym formularzem. Od momentu pojawienia się zmian masz 7 dni przysługujących na zgłoszenie ich. Co więcej - jeśli Twoja działalność gospodarcza nie posiada jeszcze NIPu - nie musisz ich później aktualizować w CEIDG - te dane pojawią się w późniejszym czasie w sposób automatyczny. 

Po złożeniu tego wniosku dochodzi do wpisu do ewidencji, nadanie NIPu oraz REGONu jak i zgłoszenie przedsiębiorcy w postaci płatnika składek do ZUSu.

Musisz też wybrać formę, w jakiej będziesz opłacać podatek dochodowy PIT, podatek progresywny, a także kartę podatkową oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Warto także dogłębnie przemyśleć nazwę dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Dobrą praktyką może być np. wykorzystanie swojego imienia i nazwiska oraz frazę wskazującą na rodzaj prowadzonej działalności. Podobnie postępują także osoby zajmujące się prowadzeniem indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej.

W ramach polskiego prawa przedsiębiorców działalność gospodarcza może być także określana jako zorganizowana działalność zarobkowa.

Chcesz zająć sprzedażą internetową w ramach działalności gospodarczej? Wprowadź te rady w życie!

Jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej opierasz na sprzedaży produktów przez internet - warto zadbać o kilka aspektów. Pierwszym z nich jest wybór platformy sprzedażowej, na której chcesz oferować swoje produkty. Związanie się z dobrze znaną i popularną platformą jest kluczowe do zapracowania na atrakcyjną sprzedaż. Konto firmowe na allegro ułatwi pozyskanie zainteresowanych klientów. Kolejny aspekt dotyczy odpowiedniej prezentacji oferowanych przez Ciebie dóbr - aby zachęcić potencjalnych klientów do kupna i skorzystania akurat z Twojej oferty - warto zadbać o atrakcyjne zdjęcia i wyczerpujące opisy. Dzięki temu Twoi potencjalni odbiorcy będą mieli dostarczony niejako na tacy komplet informacji i korzyści, które wiążą się ze skorzystania akurat z Twojej propozycji. 

Jeżeli nie masz czasu, sprzętu ani umiejętności jako fotograf - warto zlecić to zadanie fachowcowi, który wykona profesjonalną fotosesję i zadba o jak najlepsze zaprezentowanie Twoich dóbr. 

W opisach produktów i uzupełnieniu treści może wyręczyć Cię copywriter, który będzie też wiedział jak uwypuklić konkretne korzyści i nakłonić do zakupu.

Prowadzenie księgowości oraz ewidencji przychodów także warto zlecić sprawdzonej firmie zajmującej się kompleksowym prowadzeniem działalności. Jako początkujący przedsiębiorca powinieneś mieć oparcie u pomocnych profesjonalistów.

Wiesz już jak założyć działalność i jakie kroki podjąć, aby odnieść sukces - teraz pora na kilka praktycznych porad.

Jednoosobowa działalność gospodarcza - wskazówki

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą możesz rozwijać swoją firmę dzięki intensyfikacji sprzedaży - platforma sprzedażowa taka jak Allegro może mieć tutaj istotny czynnik. 

Warto także założyć profil zaufany - pomoże Ci to w załatwieniu wielu formalności. Równie ważna jest wiedza o tym, jak dotrzeć do informacji o licencjach i koncesjach oraz wpisach do rejestru działalności regulowanej.

Pamiętaj także o tym, że gdy zdecydujesz się na Ulgę na starte - wówczas nie przysługują Ci świadczenia chorobowe oraz wypadkowe. Z kolei gdy minie 6 miesięcy - masz prawo do skorzystania ze składek na ubezpieczenie społeczne.

Korzystając z platformy CEIDG możesz dokonać zmian dotyczących zmiany nazwy firmy lub zgłosić ją do Urzędu Skarbowego bez dodatkowych formalności. Możliwość zdalnego dopełniania wielu formalności stanowi ogromne ułatwienie i wygodę.

Jeżeli do tej pory zastanawiałeś się jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą - powyższy poradnik powinien dostarczyć Ci wyczerpujących informacji z tej tematyki. Dobrze skrojona oferta, umiejętnie skonstruowane opisy produktowe, przykuwające wzrok zdjęcia - to wszystko może być pomocne przy budowaniu Twojej przewagi konkurencyjnej. Wciel zaprezentowane porady w życie i zajmij się rozwojem Twojego biznesu!

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów