Podatnicy osiągający dochody z zagranicy są zobowiązani do składania wraz z zeznaniem rocznym załącznika PIT/ZG, czyli informacji o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku. Pojawia się natomiast pytanie, czy w przypadku braku pobrania podatku za granicą również nadal występuje obowiązek złożenia PIT/ZG? Omawiamy tę kwestię w artykule.
Informacja PIT/ZG
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Oznacza to, że jeżeli polski rezydent podatkowy osiąga dochody z zagranicy, to również w tym zakresie zobowiązany jest rozpoznać obowiązek podatkowy w RP (z uwzględnieniem postanowień ratyfikowanych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania).
Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.
Zgodnie z objaśnieniami na formularzu PIT/ZG dokument ten stanowi załącznik do zeznań: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-38 i PIT-39. Załącznik składa się odrębnie dla każdego zeznania. Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu/przychodu. Małżonkowie, bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), składają odrębny załącznik PIT/ZG.
Załącznik PIT/ZG wypełniają i składają podatnicy, którzy uzyskali dochody/przychody opodatkowane zgodnie z:
- art. 27 ust. 8, 9, 9a ustawy o PIT (skala podatkowa);
- art. 30b ust. 5a, 5b, 5e, 5f ustawy o PIT (kapitały pieniężne);
- art. 30c ust. 4, 5 ustawy o PIT (podatek liniowy);
- art. 30e ust. 8 i 9 ustawy o PIT (odpłatne zbycie nieruchomości).
Obowiązek złożenia PIT/ZG gdy nie występuje zagraniczny podatek
Przedmiotowe zagadnienie przeanalizujemy na przykładzie przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT). Jak podaje art. 30b ust. 5a ustawy o PIT, jeżeli rezydent podatkowy osiąga dochody, o których mowa w ust. 1, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
Zatem w przypadku gdy podatnik, na którym w Polsce ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy, osiąga dochody z pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a także np. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i realizacji praw z nich wynikających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dochody te łączy i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
Stosownie do art. 30b ust. 6 ustawy rozliczenie ww. dochodów następuje na zasadzie samoopodatkowania, tj. po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, składanym do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym m.in. z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających i obliczyć należny podatek dochodowy.
Jak wskazał Dyrektor KIS w Łodzi w interpretacji z 13 lipca 2016 roku (nr 1061-IPTPB3.4511.557.2016.1.PM), w przypadku gdy podatnik dokonuje transakcji, korzystając z usług zagranicznego brokera (brokerów) i uzyskuje z tego tytułu dochód (dochód z zagranicy), do zeznania PIT-38 za rok podatkowy powinien dołączyć PIT-ZG. W ww. załączniku należy bowiem wykazać w części C.3 w poz. 31 dochód, o którym mowa w art. 30b ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc m.in. dochód z tytułu odpłatnego zbycia instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, który podatnik uzyskał za granicą. Natomiast jeżeli wystąpi podatek zapłacony za granicą, to należy wykazać go w poz. 32 PIT-ZG.
Zatem w świetle powyższego przepisu załącznik PIT/ZG trzeba dołączyć zawsze, gdy pojawia się dochód zagraniczny podlegający opodatkowaniu w Polsce. Okoliczność niepobrania podatku za granicą nie zwalnia podatnika od tego obowiązku.
Przychody, które nie obligują do składania PIT/ZG
Trzeba jednak podkreślić, że katalog dochodów, które należy wykazać w załączniku PIT/ZG, nie wyczerpuje w pełni przychodów, jakie polscy rezydenci mogą uzyskiwać za granicą.
Tytułem przykładu wskażmy, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Zgodnie z art. 5a pkt 14 ustawy o PIT fundusze kapitałowe to również fundusze zagraniczne.
W myśl art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT od przychodów ze świadczeń otrzymanych z dochodów funduszu kapitałowego, jeżeli statut przewiduje wypłaty z tych dochodów jego uczestnikom – bez umarzania, odkupywania, wykupywania albo unicestwiania w inny sposób tytułów uczestnictwa w takim funduszu; pobiera się 19% podatek PIT.
Jak podaje art. 30a ust. 9 ustawy o PIT rezydenci podatkowi uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5 od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów) odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.
Jak stanowi art. 30a ust. 11 ustawy o PIT, kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą, o której mowa w ust. 9, podatnicy są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym. Podobnie też art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, który podaje, że w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.
Przykład 1.
Pani Paulina będaca polskim rezydentem podatkowym otrzymuje wypłaty z zysków od szwajcarskiego funduszu kapitałowego. W jaki sposób powinna ona dokonać rozliczenia tak uzyskanego przychodu?
Opisany przychód podlega opodatkowaniu zgodnie z art.30a ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT. W tym zakresie podatnik zobowiązany jest wykazać kwoty zryczałtowanego podatku od otrzymanego świadczenia oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą w rozliczeniu rocznym PIT-36 lub PIT-36L, lub PIT-38, w rubrykach „Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 ustawy, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „Podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art. 30a ust. 9 ustawy (przeliczony na złote)”. Pani Paulina wykazuje tylko kwotę samego podatku i nie wykazuje kwoty przychodu, a tym samym nie dołącza do ww. druków załącznika PIT-ZG.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w treści interpretacji Dyrektora IS w Poznaniu z 5 maja 2016 roku (nr ILPB2/4511-1-337/16-2/WS).
[alert-info]Należy zauważyć, że nie każdy przychód uzyskany za granicą obliguje podatnika do złożenia załącznika PIT/ZG. Przykładem będą przychody zagraniczne podlegające opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30a ustawy o PIT./alert-info]
Obowiązek złożenia PIT/ZG - podsumowanie
Odpowiadając zatem na pytanie postawione na wstępie, należy wskazać, że brak zagranicznego podatku nie zwalnia podatnika z obowiązku dołączenia do rocznego zeznania załącznika PIT/ZG. Jednocześnie warto podkreślić, że nie każdy przypadek uzyskania zagranicznego dochodu jest objęty obowiązkiem dołączenia tego rodzaju informacji.
Polecamy: