0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy każda umowa zlecenie będzie oskładkowana?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W Polsce wiele osób pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych. Dzieje się tak, ponieważ podpisując takie umowy, można w określonych sytuacjach uniknąć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W najbliższym czasie budżet będzie miał rekordowy deficyt, dlatego pojawiła się propozycja, żeby składki opłacać od każdej umowy.  Czy od nowego roku każda umowa zlecenie zostanie oskładkowana?

Kiedy umowa zlecenie nie jest oskładkowana?

Obecnie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorców zależy od tego, czy umowa ta stanowi dla zatrudnionej osoby jedyny tytuł do ubezpieczeń, czy też podlega im ona z innego tytułu, np. wykonuje równocześnie umowę o pracę lub inną umowę zlecenie. Jeśli z pierwszej umowy opłacono składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, to od kolejnych opłaca się już tylko składkę zdrowotną, co skutkuje otrzymaniem wyższego wynagrodzenia.

Każda umowa zlecenie będzie oskładkowana już w 2021 roku!

Według planów wszystkie umowy zlecenie zostaną oskładkowane już od 1 stycznia 2021 r. Wyższe składki przedsiębiorcy zapłacą od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenia lub łączą pracę na zleceniu z etatem czy działalnością gospodarczą.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdza „Rzeczpospolitej”, że rząd pracuje nad takimi zmianami i chce, aby weszły one z życie jak najszybciej.

 

„Pracujemy nad takimi zmianami […] Chcielibyśmy, aby weszły w życie jak najszybciej”.

Pełne oskładkowanie umów zlecenia oznacza nie tylko zwiększenie kosztów zatrudnienia dla przedsiębiorców, lecz także zmniejszenie wypłaty dla zleceniobiorcy. Pojawiają się głosy, że taka zmiana jest wprowadzana w złym momencie. Zatrudnienie na kilku umowach jest najczęściej stosowane w turystyce czy gastronomii, czyli w branżach, w które najmocniej uderzył kryzys gospodarczy. Podwyższenie obciążeń z pewnością nie wpłynie pozytywnie na zatrudnienie w branżach, które obecnie należy wspierać. Dlatego prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak już skomentował tę propozycję:

„Nie znamy jeszcze szczegółów tego projektu, jednak wprowadzenie jednolitego dla wszystkich podatku od wynagrodzeń powinno wiązać się z obniżeniem klina podatkowego […]. Z pewnością nie zgodzimy się na jeszcze większe skomplikowanie systemu liczenia składek płaconych przez przedsiębiorców. Ten system powinien być prosty”.

Należy jednak pamiętać, że taka zmiana wpłynie na wysokość przyszłych emerytur, o czym przypomniała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS:

„Taka zmiana przepisów pozytywnie wpłynie na wysokość emerytur”.

Propozycja oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych co jakich czas pojawia się w rozważaniach rządu. Jednak projekt nigdy nie został wdrożony. Czy i tym razem będzie to tylko propozycja, która nie wejdzie w życie, o tym przekonamy się niedługo.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów