Poradnik Przedsiębiorcy

Usunięcie pozycji z faktury - faktura korygująca

Wystawiłam 30 marca klientowi fakturę. Niestety 4 kwietnia oddał on jedną z rzeczy. Faktura wprawdzie trafiła do klienta, ale czy zgodne z przepisami będzie gdy w programie do fakturowania usunę pozycję ze zwróconym towarem z faktury ponownie prześlę ją klientowi? Oczywiście środki pieniężne zostały zwrócone.

Izabela, Orneta

 

Niestety przepisy nie dopuszczają możliwości swobodnego modyfikowania faktur, które trafiły już do obiegu gospodarczego. W takim wypadku konieczne jest wystawienie faktury korygującej pozycje faktury.

Zgodnie z art. 106j ust. 2 ustawy o VAT faktura korygująca powinna zawierać:

  • zwrot “FAKTURA KORYGUJĄCA” lub “KOREKTA”,

  • datę wystawienia oraz numer kolejny,

  • dane zawarte na fakturze pierwotnej,

  • przyczynę korekty,

  • jeśli wystawienie faktury korygującej powoduje zmianę podstawy opodatkowania lub kwotę podatku należnego konieczne jest podanie zmienionych wartości,

  • jeśli wystawienie korekty nie ma wpływu na zmianę podstawy opodatkowania, należy na fakturze umieścić prawidłową treść korygowanych pozycji.

W przypadku faktur korygujących, które zmniejszają podstawę opodatkowania, konieczne jest posiadanie potwierdzenia odbioru faktury przez kontrahenta.

Faktury korygujące należy uwzględnić:

  • w dacie potwierdzenia odbioru przez kontrahenta w rejestrze sprzedaży VAT,

  • w dacie wystawienia korekty w KPiR

Pod wystawioną korektę proszę również podpiąć potwierdzenie zwrotu pieniędzy kontrahentowi.