Poradnik Przedsiębiorcy

Wydatki na najem mieszkania służącego do prowadzenia działalności gospodarczej

Aktualnie moja działalność gospodarcza zarejestrowana jest w Warszawie. Jednak mój główny klient ma siedzibę w miejscowości oddalonej o ok. 300 km. W związku z tym - chociażby ze względów ekonomicznych - chciałbym przenieść się do tej właśnie miejscowości. Czy w takiej sytuacji będę mógł zaliczyć do kosztów wydatki związane z najmem mieszkania, które będzie służyło mi zarówno do celów mieszkaniowych, jak i do prowadzenia działalności?

Radosław, Warszawa

W kosztach podatkowych może ujmować Pan te wydatki, które spełniają wymogi art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, z której wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jeżeli wynajęte mieszkanie będzie służyło prowadzonej działalności gospodarczej oraz będzie pan dysponował dowodami świadczącymi o tym, że działalność faktycznie prowadzona jest w innej miejscowości, wówczas co do zasady czynsz za najem będzie mógł Pan ująć w kosztach firmowych.

Przy czym proszę pamiętać, że w sytuacji gdy mieszkanie będzie wykorzystywane zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych, wówczas nie będzie można w kosztach ująć wydatków na czynsz w pełnej wysokości. Konieczny będzie podział proporcjonalny.