0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wykup samochodu osobowego z leasingu a odliczenie VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Aktualnie użytkuję samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Leasing się kończy i będę dokonywał jego wykupu na firmę. Samochód jednak nie będzie dalej użytkowany w działalności gospodarczej, tylko zostanie sprzedany (nie wiem, jaki czas upłynie od wykupu do sprzedaży). Jak mam zaksięgować fakturę wykup samochodu osobowego? Czy w związku z tym, że auto nie będzie użytkowane tylko od razu sprzedane, mogę odliczyć podatek VAT w całości z takiej faktury?

 Antoni, Gorzów Wielkopolski

 

Podatek VAT w 100% można odliczyć w przypadku firm, które zajmują się sprzedażą samochodów. W tej sytuacji fakturę należałoby zaksięgować jako zakup towarów handlowych. Bowiem nie wprowadzamy samochodu do środków trwałych firmy.

Jednakże przy wykupie samochodu osobowegoz leasingu na firmę można odliczyć 50% VAT, nawet jeżeli wykupiony samochód zostanie sprzedany w późniejszym okresie.

Przy odliczeniu podatku VAT w wysokości 50% po sprzedaży pojazdu można dokonać korekty podatku VAT. Korekty dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż (czyli zmiana przeznaczenia pojazdu) w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Żeby móc odliczyć 100% VAT od faktury wykupu samochodu osobowego, należy:

  • zgłosić samochód do US na druku VAT-26,

  • prowadzić szczegółową kilometrówkę dla celów VAT,

  • wprowadzić regulamin (zasady) użytkowania pojazdu w firmie.

Jeżeli samochód nie będzie użytkowany prywatnie, a wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas może Pan dokonać zgłoszenia samochodu do urzędu skarbowego w celu odliczenia 100% podatku VAT od faktury wykupu. Należy pamiętać, że jeśli samochód zostanie zgłoszony, a następnie sprzedany, należy dokonać aktualizacji zgłoszenia na druku VAT-26 w celu zmiany jego przeznaczenia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów