0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy faktura z adnotacją “odwrotne obciążenie” jest prawidłowa?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W ramach działalności dokonałam zakupu części do samochodu firmowego. Otrzymałam fakturę z adnotacją “odwrotne obciążenie”. Czy faktura za części może być wystawiona bez podatku VAT i jest to prawidłowo wystawiona faktura? Czy muszę rozliczyć podatek VAT należny i w związku z tym składać dodatkowe deklaracje?

Aniela, Jaworzno

 

Zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia sprzedawca wystawia faktury bez wykazania podatku VAT, dodatkowo zawierając adnotację “odwrotneobciążenie”. Tym samym po stronie nabywcy będzie spoczywał obowiązek rozliczenia podatku VAT. Z początkiem lipca 2015 roku katalog towarów objętych odwrotnym obciążeniem uległ powiększeniu.

Jeżeli więc nabyła Pani części do samochodu (pojazdu firmowego) od kontrahenta krajowego, dla których sprzedawca musi zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia, czyli towary zostały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, wówczas jest to prawidłowo wystawiona faktura. Sprzedawca nie nalicza podatku VAT, więc Pani jako nabywca musi rozliczyć podatek należny. Równocześnie może Pani odliczyć podatek VAT na podstawie faktury.

Proszę jednak pamiętać, że jeśli nie przysługuje Pani 100% podatku VAT do odliczania w związku z wydatkami związanymi z samochodem, wówczas podatek należny wykazuje Pani w całej wartości a naliczony w 50%.

W przypadku dokonania zakupu z adnotacją "odwrotne obciążenie" należy wykazać daną transakcję w deklaracji VAT-7 (15) - w pozycji 34. wartość netto i podatek VAT w pozycji 35., a następnie złożyć w urzędzie skarbowym. Ponadto transakcja jest wykazywana w poz. 43 oraz 44 (w zakresie odliczenia VAT). Żadnych innych deklaracji Pani nie składa.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów