Poradnik Przedsiębiorcy

Zaliczka na podatek dochodowy - błędna forma rozliczenia

Mam dość nietypowy problem. Rejestrując działalność z dniem 1 kwietnia br., zgłosiłem chęć rozliczeń z podatku dochodowego w formie liniowej. Zupełnie o tym zapomniałem i zaliczkę za kwiecień i maj wyliczyłem i opłaciłem do US według skali podatkowej. Co teraz zrobić?

Mateusz, Gorzów Wlkp.

 

W takim wypadku konieczne będzie przeliczenie zaliczek za nowo, stosując schemat wyliczenia podatku liniowego. Ponieważ zasady dla skali podatkowej są inne (podatek wynosi 18% a nie 19% oraz sam podatek jest pomniejszany o kwotę zmniejszającą 556,02 zł) konieczne będzie dokonanie dopłaty podatku do urzędu skarbowego.

Po wyliczeniu prawidłowych wartości należy również sprawdzić czy wartość należności należy powiększyć o kwotę odsetek podatkowych. Można w tym celu skorzystać z dostępnych kalkulatorów odsetkowych.

Jeżeli kwota odsetek nie przekracza kwoty 8,70 z,ł to nie podlegają one naliczeniu i tym samym wpłacie do urzędu. Jeśli jednak konieczne będzie opłacenie odsetek, to proszę mieć na uwadze, że nie będą one stanowić kosztu uzyskania przychodu.