0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zaliczka na podatek dochodowy - błędna forma rozliczenia

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mam dość nietypowy problem. Rejestrując działalność z dniem 1 kwietnia br., zgłosiłem chęć rozliczeń z podatku dochodowego w formie liniowej. Zupełnie o tym zapomniałem i zaliczkę za kwiecień i maj wyliczyłem i opłaciłem do US według skali podatkowej. Co teraz zrobić?

Mateusz, Gorzów Wlkp.

 

W takim wypadku konieczne będzie przeliczenie zaliczek za nowo, stosując schemat wyliczenia podatku liniowego. Ponieważ zasady dla skali podatkowej są inne (podatek wynosi 18% a nie 19% oraz sam podatek jest pomniejszany o kwotę zmniejszającą 556,02 zł) konieczne będzie dokonanie dopłaty podatku do urzędu skarbowego.

Po wyliczeniu prawidłowych wartości należy również sprawdzić czy wartość należności należy powiększyć o kwotę odsetek podatkowych. Można w tym celu skorzystać z dostępnych kalkulatorów odsetkowych.

Jeżeli kwota odsetek nie przekracza kwoty 8,70 z,ł to nie podlegają one naliczeniu i tym samym wpłacie do urzędu. Jeśli jednak konieczne będzie opłacenie odsetek, to proszę mieć na uwadze, że nie będą one stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów