0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zasiłek chorobowy a działalność gospodarcza

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 4 maja 2017 roku prowadzę działalność gospodarczą, opłacam składki na ubezpieczenie społeczne w tym dobrowolne chorobowe i zdrowotne, przy czym płacę  tzw. mały ZUS. Dostałem zwolnienie lekarskie na 11 dni, od 12 do 22 czerwca 2017 roku włącznie. Czy ZUS wypłaci mi zasiłek chorobowy za okres, kiedy byłem na zwolnieniu?

                                                                                                             Andrzej, Łodź

 

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, może Pan opłacać składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W tej sytuacji prawo do zasiłku chorobowego nabywa Pan dopiero po okresie wyczekiwania, który wynosi 90 dni. Oznacza to, że przez minimum 3 miesiące musi Pan nieprzerwanie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Dopiero po tym czasie, przysługuje Panu prawo do wnioskowania o zasiłek chorobowy.

Należy jednak zwrócić uwagę, że zasiłek chorobowy przysługuje również od pierwszego dnia prowadzenia działalności, jeśli przedsiębiorca podlegał pod ubezpieczenie chorobowe przez 90 dni przed rozpoczęciem działalności oraz jeśli przerwa pomiędzy podleganiem pod to ubezpieczenie a założeniem działalności nie przekroczyła 30 dni.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów