Chciałabym zapytać, czy opłaty za linię kredytową stanowią koszt w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, gdy kredyt został zaciągnięty na potrzeby firmy, ale przez osobę fizyczną (właściciela)?
Weronika, Bytom
Opłaty związane z linią kredytową, tak jak w przypadku innych typów kredytów, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych pod warunkiem, że zostały zaciągnięte na potrzeby prowadzonej działalności (wydatek ten nie jest wymieniony w art. 23 ustawy i PIT jako wyłączony z kosztów uzyskania przychodu). Należy przy tym pamiętać, że kosztem może być jedynie część odsetkowa raty kredytu oraz wydatki związane z jego udzieleniem czy obsługą. Sama rata kapitałowa nie może być zaliczona do kosztów i nie podlega ewidencji w KPiR.
W celu zaksięgowania odsetek i innych kosztów dotyczących zaciągniętego kredytu czy liniikredytowej jako kosztu firmowego muszą one spełniać poniższe warunki:
-
być zapłacone,
-
zostać prawidłowo udokumentowane,
-
musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między kredytem a przychodem z działalności gospodarczej,
-
zapłacone odsetki nie mogą zwiększać kosztów inwestycji.
Odsetki oraz prowizje księguje się dowodem wewnętrznym wystawianym na ostatni dzień miesiąca. Można jednym dowodem zaksięgować wartość wszystkich opłat poniesionych w danym miesiącu. Pod wydrukowane DW należy podpiąć potwierdzenia poniesienia kosztu w postaci dowodów wpłaty czy wyciągu bankowego.
Wyjątek stanowi kredyt na zakup środka trwałego. W takim przypadku opłaty i odsetki do momentu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji będą zwiększać wartość początkową środka.
Należy pamiętać, że w przypadku gdy tylko część kredytu jest przeznaczona na potrzeby działalności gospodarczej, odsetki mogą być księgowane jedynie od tej części, która dotyczy działalności. Należy je obliczyć proporcjonalnie i w takiej kwocie włączyć do kosztów firmowych.