Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy (kp) przewiduje kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę. Może to nastąpić za porozumieniem stron lub z zachowaniem okresów wypowiedzenia. Zakończenie stosunku pracy jest również możliwe w trybie natychmiastowym, przy czym dochodzi do skutku zarówno z przyczyn zawinionych przez pracownika, jak i bez jego winy. Przepisy prawa pracy określają przesłanki ustania zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie pracownika. Natomiast orzecznictwo Sądu Najwyższego (SN) precyzuje, co stanowi podstawę takiego postępowania. Kiedy zatem zwolnienie dyscyplinarne jest uzasadnione w świetle tego orzecznictwa – na ten temat piszemy poniżej.
Rozwiązanie umowy o pracę a zwolnienie dyscyplinarne – podstawa prawna
Przepisami właściwymi w przypadku zastosowania trybu dyscyplinarnego są oczywiście regulacje kp.
Katalog okoliczności stanowiących podstawę rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia określono w art. 52 § 1 kp. Oznacza to, że uzasadnieniem skorzystania przez pracodawcę z trybu rozwiązania stosunku pracy bez zachowania wypowiedzenia (z winy pracownika) jest:
- ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
- popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub stwierdzono je prawomocnym wyrokiem;
- zawiniona przez pracownika utrata uprawnień do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie dyscyplinarnym nie może być dokonane po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 kp).
Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych
W pojęciu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych może się mieścić wiele zdarzeń. Bez względu jednak na rodzaj danego działania lub zaniechania konieczne jest zaistnienie pewnych okoliczności, na co zwrócił uwagę SN.
Powyższa teza SN ma niesłychanie doniosły, a jednocześnie dość ogólny charakter. W bogatym orzecznictwie sądowym możemy odnaleźć bardziej konkretne przykłady właściwego zastosowania art. 52 § 1 pkt 1 kp. Jakie zatem okoliczności mogą stanowić uzasadnienie do zastosowania dyscyplinarki z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych? W ocenie SN może to być np.:
- świadczenie pracy na rzecz innej osoby w ramach czasu pracy – wyrok z 8 maja 1997 roku (I PKN 129/97, OSNAPiUS z 1998 roku Nr 6 poz. 177);
- zawinione (z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa) niewykonanie przez pracownika zgodnego z prawem polecenia poddania się kontrolnym badaniom lekarskim – wyrok z 10 maja 2000 roku (I PKN 642/99, OSNAPiUS 2001/20/619);
- przywłaszczenie mienia pracodawcy, niezależnie od tego, czy ze względu na wartość mienia czyn ten jest przestępstwem lub wykroczeniem – wyrok z 10 listopada 1999 roku (I PKN 361/99, OSNAPiUS z 2001 roku Nr 7, poz. 216);
- samowolne uchylanie się od świadczenia pracy – wyrok z 13 kwietnia 2000 roku (I PKN 596/99, OSNAPiUS z 2001 roku Nr 21, poz. 638);
- bezzasadna odmowa podjęcia przez pracownika pracy w nowym miejscu pracy, ustalonym zgodnie z prawem – wyrok z 14 lipca 1999 roku (I PKN 149/99, OSNAPiUS 2000/19/712);
- samowolne opuszczenie stanowiska pracy przez dyspozytora pracującego w przedsiębiorstwie komunikacji samochodowej – wyrok z6 lutego 1997 roku (I PKN 72/96, OSNAPiUS 1997/23/460);
- bezzasadna odmowa wykonania polecenia dotyczącego pracy – wyrok z 3 kwietnia 1997 roku (I PKN 40/97, OSNAPiUS 1997/23/465);
- brak zawiadomienia pracodawcy o działaniu innej osoby, które szkodzi pracodawcy – wyrok z 1 października 1998 roku (I PKN 351/98, OSNAPiUS z 1999 roku Nr 21 poz. 676).
Popełnienie przez pracownika przestępstwa uniemożliwiającego dalsze zatrudnienie
Popełnienie przez pracownika przestępstwa uniemożliwiającego dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku jest przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym (art. 52 § 1 pkt 2 kp).
Wskazany tryb ma zastosowanie w odniesieniu do przestępstw, które zostały skategoryzowane w przepisach prawa karnego jako zbrodnia lub występek, nie dotyczy natomiast czynów o charakterze wykroczeń.
W świetle orzecznictwa SN przestępstwo, którego dopuścił się pracownik, jest czynnikiem stanowiącym nieusuwalną przeszkodę w dalszym zatrudnianiu pracownika na zajmowanym stanowisku, przy czym ocena, na ile dany czyn uniemożliwia pracownikowi dalsze świadczenie pracy, należy do pracodawcy.
Ponadto podstawą rozwiązania umowy może być także przestępstwo popełnione na szkodę innych osób fizycznych bądź prawnych, jak również przestępstwo, które miało miejsce poza godzinami pracy i poza terenem zakładu pracy – uznał SN w wyroku z 12 października 1976 roku (I PKN 49/76, OSNC z 1977 roku Nr 4 poz. 67).
Ostatnim warunkiem zastosowania art. 52 § 1 pkt 2 kp jest kryterium „oczywistości” przestępstwa lub stwierdzenia prawomocnym wyrokiem sądowym. Z reguły pracodawca będzie się kierował pierwszym z wymienionych czynników, musi bowiem podjąć decyzję w ciągu miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Zawiniona przez pracownika utrata uprawnień do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku
Ostatnią okolicznością, której zaistnienie uzasadnia zastosowanie dyscyplinarki, jest zawiniona przez pracownika utrata uprawnień do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (52 § 1 pkt 3 kp).
Zawiniona utrata przez pracownika uprawnień do wykonywania pracy określonego rodzaju stanowi przeszkodę uniemożliwiającą dalsze zatrudnianie go na danym stanowisku pracy. Jednak zależnie od tego, w jakich okolicznościach nastąpiła utrata tych uprawnień, pracodawca stosuje różne sposoby postępowania.
Jeżeli zatem utrata uprawnień jest tymczasowa – np. wskutek przejściowego pogorszenia się stanu zdrowia pracownika lub czasowego zawieszenia uprawnień przez uprawniony podmiot – pracownikowi należy zaproponować inną pracę niż określona w umowie o pracę zgodnie z art. 42 § 4 kp.
Dyscyplinarka – kiedy w ocenie SN jest zasadna?
Kp wskazuje 3 przypadki, których zaistnienie stanowi przesłankę do zastosowania dyscyplinarki, czyli rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika. Uzasadnieniem zwolnienia w trybie natychmiastowym jest ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, np. bezzasadna odmowa wykonania polecenia dotyczącego pracy lub przywłaszczenie mienia pracodawcy. Innym powodem rozwiązania stosunku pracy w trybie natychmiastowym jest popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub stwierdzono je prawomocnym wyrokiem. Zawiniona przez pracownika utrata uprawnień do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku to ostatnia z okoliczności, której wystąpienie może skłonić pracodawcę do niezwłocznego rozstania się z pracownikiem. Orzecznictwo SN zawiera dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zasadności zwolnienia dyscyplinarnego.