Serwis Kadrowy
Kwota wolna od potrąceń – co to takiego?
Egzekucja z wynagrodzenia nie może powodować, że pracownik pozostanie bez środków do życia. Powstała w tym celu tak zwana kwota wolna od potrąceń. Przeczytaj nasz artykuł i owiedz się, jaka jest jej wysokość i od jakich czynników jest uzależniona!
26 maja 2020
Wsparcie dla rodziców - świadczenie rodzicielskie
Rodzice, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński, mogą liczyć na dodatkową pomoc finansową, czyli tzw. świadczenie rodzicielskie. Dowiedz się, czy Tobie również przysługuje wsparcie dla rodziców czytając nasz artykuł!
25 sierpnia 2017
Ubezpieczenie chorobowe - kto podlega i jak ustalić wysokość zasiłku?
Zasady ustalania i wypłaty zasiłków reguluje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Dowiedz się, kto podlega pod ubezpieczenie chorobowe, kiedy pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych i jak ustalana jest wysokość zasiłku! Odpowiedź w artykule!
31 maja 2021
Wynagrodzenie pracownika a egzekucja komornicza
Egzekucja komornicza z wynagrodzenia pracownika - czy pracodawca można dokonywać potrąceń z wynagrodzenia bez zgody pracownika? Na jakich zasadach? W jakiej wysokości dokonywane są potrącenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. Przeczytaj!
21 lipca 2019
Kiedy pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy
W polskim prawie pracy zostały przewidziane sytuacje, w których pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy, z przyczyn, które uniemożliwiają mu stawienie się do pracy i jej świadczenie. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
24 sierpnia 2017
Czy przejazdy samochodem służbowym z domu pracownika są nieodpłatnym świadczeniem?
Wielu pracodawców udostępnia swoim pracownikom samochody służbowe. Jednak wiąże się to z wieloma wątpliwościami odnośnie prawidłowego opodatkowania. Czy zatem przejazdy samochodem służbowym z domu pracownika są nieodpłatnym świadczeniem? Sprawdź!
23 listopada 2021
Trzy mało znane, ale istotne obowiązki pracodawcy
Kodeks pracy określa prawa pracowników, ale wskazuje przede wszystkim obowiązki pracodawcy wobec swoich podwładnych. Niektóre z nich jednak są mało znane lub po prostu się o nich zapomina. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj obowiązki pracodawcy!
1 sierpnia 2021
Czy abonament medyczny pracownika podlega opodatkowaniu PIT?
Pracodawca, starając się o nowego pracownika, często “kusi” go dodatkowymi bonifikatami, wynikającymi z tytułu zawarcia umowy o pracę - kartami sportowymi, abonamentami medycznymi itp. Czy abonament medyczny pracownika podlega opodatkowaniu PIT? Zobacz!
24 sierpnia 2017
Świadczenie pracy na postawie umowy innej, niż umowa o pracę
Umowa o pracę przestała być jedynym bezpiecznym sposobem na zatrudnianie pracowników. Coraz więcej osób stawia na inne formy zatrudnienia takie jak samozatrudnienie czy umowy cywilnoprawne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ich temat!
24 listopada 2019
Umowa przedwstępna przed umową o pracę - wszystko co warto wiedzieć
Umowa przedwstępna najczęściej stosowana jest w sytuacji kiedy nie można od razu podpisać z pracownikiem umowy o pracę. Umowa ta gwarantuje zarówno pracodawcy jak i pracownikowi, że w określonym czasie zostanie nawiązany stosunek pracy. Przeczytaj o tym!
13 kwietnia 2019
Prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy (cz. 2) - przerwy w pracy
W pewnych sytuacjach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy. Przykładem takich przypadków sa rożne przerwy pracownicze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat wynagrodzenia za czas przerwy w pracy!
19 maja 2020
Prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy (cz. 1)
W ciągu pracy zdarzają się sytuacje kiedy pracownik z różnych przyczyn nie wykonuje pracy. W niektórych przypadkach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy. Jakie to sytuacje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
23 sierpnia 2017
Niepełnosprawny pracownik a dodatkowe uprawnienia
Jakie dodatkowe uprawnienia ma niepełnosprawny pracownik? Jaki jest czas pracy osoby niepełnosprawnej? W jakim wymiarze należy się urlop wypoczynkowy niepełnosprawnemu pracownikowi? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!
13 października 2021
Ryzyko zawodowe - czym jest i jak je określić?
Przepisy BHP oraz Kodeks pracy nakładają na pracodawcę obowiązek określenia rodzaju i prawdopodobieństwa występowania zagrożeń na danym stanowisku pracy. Czym jest ryzyko zawodowe i jak je określić? Przeczytaj artykuł na ten temat i dowiedz się więcej!
30 czerwca 2022
Staż urlopowy a okres nauki - wpływ ukończenia szkoły na wymiar urlopu
Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Na staż urlopowy oprócz pozostałych okresów zatrudnienia ma również wpływ okres nauki. Sprawdź ile wynosi Twój staż urlopowy i jaki przysługuje Tobie wymiar urlopu!
17 sierpnia 2020