0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe mogą spotkać każdego podatnika. Ich minimalna i maksymalna wysokość jest związana z wynagrodzeniem minimalnym. 

Jeszcze wykroczenie czy już przestępstwo?

Wykroczeniem skarbowym jest czyn, którego konsekwencją jest narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnej nieprzekraczającej pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. W 2018 roku za wykroczenie skarbowe mogą odpowiadać więc ci, którzy narazili państwo na wartość nie wyższą niż 10 500. (2100 zł x5). 

Ważne!

Kodeks karny skarbowy określa także czyny, które uznawane będą za wykroczenia bez względu na wysokość kwoty uszczuplenia budżetu państwa.

Za przestępstwo skarbowe w 2018 roku uznawany jest czyn, który naraża należność publicznoprawną na uszczuplenie o wartości przekraczającej 10 500  zł.

Czym jest narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnej?

Uszczuplenie należności publicznoprawnej jest - mówiąc wprost - zaniżeniem podatku do zapłaty. Czyli zdeklarowaniem/opłaceniem przez podatnika mniejszej należności niż faktycznie wynikająca z transakcji przez niego przeprowadzonych. W praktyce wynikać może ono z:

  • zawyżenia wydatków - ujęcia tych, których w rzeczywistości podmiot nie poniósł;

  • zatajenia przychodów;

  • zastosowania niewłaściwie niskiej stawki podatku VAT przy sprzedaży;

  • nieterminowego opłacania podatków;

  • nieodprowadzania VAT pomimo przekroczenia limitu przychodów pozwalających na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego.

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Wysokość kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe różni się. Sprawdźmy zatem ile wynoszą.

Kary za wykroczenia skarbowe

Kary za wykroczenia skarbowe naliczane są kwotowo. Mogą wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wartości płacy minimalnej. Oznacza to, że w 2018 roku najniższa kara za wykroczenie skarbowe wynosi 210 zł, a najwyższa 42 000 zł.

Wysokość kary zależy również od tego, kto i w jakim charakterze ją nakłada (art. 48 KKS). I tak, jeżeli grzywna za wykroczenie skarbowe:

Wymierzona/nałożona przezWysokość2018
sąd wyrokiemod 1/10 do 20-krotności min. wynagr.210 zł - 42.000 zł
sąd w nakazie karnymod 1/10 do 10-krotności min. wynagr.210 zł - 21.000 zł
urząd skarbowy mandatem karnymod 1/10 do 2-krotności min. wynagr.210 zł - 4.200 zł

Kary za przestępstwa skarbowe

Kary za przestępstwa skarbowe naliczane są w stawkach dziennych. Najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa - 720. Najniższa stawka dzienna w 2018 roku wyniesie 70 zł, najwyższa zaś 20 160 zł. Najniższa kara za przestępstwo skarbowe to 10 stawek dziennych, czyli w 2018 roku jest to 700 zł.

Warto pamiętać, że w przypadku kar za przestępstwa skarbowe, jako kary użyte mogą być także kary ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów