Wierzyciel nie ma obowiązku rozłożyć zadłużenia na raty w razie wniosku dłużnika – nie ma też obowiązku informować go o odmowie rozłożenia zadłużenia na raty. Jednakże pisemna odmowa rozłożenia długu na raty wierzyciela w odpowiedzi na wniosek dłużnika o rozłożenie na raty długu może stanowić dodatkową okazję do ponownego wezwania dłużnika do zapłaty należności. Skorzystaj ze wzoru pisma o odmowie rozłożenia dłużnikowi zadłużenia na raty.
Darmowy wzór odmowy rozłożenia długu na raty
Odmowa rozłożenia długu na raty - istotne elementy w piśmie
Pismo stanowiące odmowę rozłożenia na raty zadłużenia powinno zawierać takie elementy jak:
- czas i miejsce sporządzenia pisma;
- dane identyfikujące dłużnika;
- dane identyfikujące wierzyciela, w tym dane kontaktowe;
- dane identyfikujące dług;
- informację o decyzji wierzyciela co do rozłożenia długu na raty;
- uzasadnienie przyczyn odmowy rozłożenia zadłużenia na raty;
- ponowne wezwanie do zapłaty długu;
- wyznaczenie dodatkowego terminu do zapłaty długu;
- propozycję polubownego załatwienia sporu.
Bieg przedawnienia a wniosek o rozłożenie długu na raty
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Jednak zgodnie z Kodeksem cywilnym bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.
Wniosek dłużnika o rozłożenie długu na raty należy uznać w świetle stanowiska orzecznictwa i doktryny za tzw. niewłaściwe uznanie długu skutkujące przerwaniem biegu przedawnienia.