0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ujęcie obrotów z dwóch punktów sprzedaży na jednej kasie rejestrującej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od poniedziałku do piątku prowadzę lokalny warzywniak. Od przyszłego miesiąca chciałbym w soboty zająć się sprzedażą pozostałego mi asortymentu na targowisku. Posiadam jedną kasę fiskalną. Czy możliwe jest ujęcie obrotów z dwóch punktów sprzedaży na jednej kasie, czy może powinienem zakupić drugą kasę fiskalną?

Maksymilian, Wrocław

 

Co do zasady każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników zryczałtowanych należy według art. 111 ust. 1 ustawy o VAT ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej.

Organy podatkowe dopuściły możliwość ewidencjonowania obrotów ww. sprzedaży z dwóch różnych punktów sprzedaży przy wykorzystaniu jednej kasy fiskalnej. Jednakże ujęcie obrotów z dwóch punktów sprzedaży na jednej kasie rejestrującej możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy w tym samym momencie sprzedaż prowadzona jest tylko w jednym z tych punktów – w warzywniaku lub na targowisku oraz wydawany paragon fiskalny powinien zawierać między innymi adres punktu sprzedaży, lecz jeśli sprzedaż prowadzona jest w miejscach niestałych, na paragonie powinien widnieć adres siedziby bądź miejsce zamieszkania podatnika (zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących).

Jeśli podatnik zdecyduje się prowadzić sprzedaż jednocześnie w dwóch punktach sprzedaży (nawiązując do przedstawionej sytuacji – w warzywniaku i targowisku), wówczas ujęcie obrotów z dwóch punktów sprzedaży na jednej kasie rejestrującej nie będzie możliwe. Wtedy zakup drugiej kasy fiskalnej będzie konieczny.
Potwierdzeniem powyższego postępowania może być interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 maja 2017 r. o sygn. 2461-IBPP3.4512.169.2017.2.JK, w której czytamy, że:

Z powyższych przepisów wynika, że ustawodawca dopuszcza możliwość ewidencjonowania sprzedaży prowadzonej przez podatnika w dwóch lub większej ilości miejsc przy użyciu tylko jednej kasy rejestrującej pod warunkiem, że podatnik będzie na niej ewidencjonował każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, a na drukowanym przez kasę paragonie fiskalnym umieszczony będzie adres wszystkich punktów, w których świadczy usługę.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów