0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przesunięcie terminu zamknięcia działalności gospodarczej a remanent likwidacyjny

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem w trakcie likwidacji działalności. W związku z czym zamierzam sporządzić remanent likwidacyjny. Urząd skarbowy zgodnie z przepisami został o tym fakcie powiadomiony 7 dni wcześniej. Jednak w związku z rozliczeniami z innymi firmami, które nastąpią na początku przyszłego miesiąca, wystawimy jeszcze klika dokumentów sprzedaży - będzie to miało miejsce już po dacie zgłoszonego do urzędu skarbowego remanentu likwidacyjnego. Zatem mam pytanie, czy data remanentu likwidacyjnego musi być tożsama z dniem zakończenia działalności? Czy jednak możemy przeprowadzić remanent likwidacyjny działalności przed jej faktycznym zamknięciem (w związku ze zgłoszeniem terminu remanentu w US)? Planujemy zakończyć działalność na początku przyszłego miesiąca, gdy wszystkie dokumenty zostaną wystawione (po rozliczeniu ze wszystkimi kontrahentami). Czy dotrzymujemy terminów zgodnie z przepisami? Proszę o informacje.

Arkadiusz, Białystok

 

Remanent likwidacyjny należy przeprowadzić na dzień zakończenia działalności, więc konieczne będzie sporządzenie remanentu likwidacyjnego w dacie zamknięcia działalności gospodarczej. W tym przypadku, jako że wysłał Pan zawiadomienie o dacie sporządzenia remanentu likwidacyjnego do urzędu skarbowego, proszę przesłać również pismo wyjaśniające, że termin zamknięcia działalności gospodarczej uległ zmianie, a co za tym idzie - także data sporządzenia remanentu likwidacyjnego.

Dla przypomnienia - w remanencie likwidacyjnym dla celów podatku dochodowego należy wskazać towary handlowe i materiały pozostające na stanie firmy na dzień likwidacji działalności.

Jeżeli jest Pan czynnym podatnikiem VAT, to proszę również pamiętać o remanencie likwidacyjnym dla celów VAT, którego wartość wykazuje się w ostatniej deklaracji VAT w pozycji numer 36 (wersja nr 18 deklaracji VAT-7). W spisie z natury sporządzanym dla celów VAT muszą być ujęte materiały, towary handlowe, wyposażenie firmy oraz środki trwałe, które na dzień likwidacji działalności pozostają w przedsiębiorstwie, a przy których zakupie przedsiębiorcy przysługiwało odliczenie podatku VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów