Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

78 wyników dla tematu: podatek-vat

Artykuły:

Ewidencja split payment w księgach rachunkowych – praktyczne przykłady

Split payment to mechanizm podzielonej płatności, w którym kwota VAT z faktury trafia na specjalny rachunek VAT. Może być obowiązkowy dla transakcji powyżej 15 000 zł. Sprawdź, jak prawidłowo ewidencjonować split payment w księgach rachunkowych.

20 marca 2025

Czy sprzedaż towarów poza UE wlicza się do limitu VAT OSS?

Sprzedaż towarów poza UE a miejsce opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość . Czy sprzedaż towarów poza UE wlicza się do limitu VAT? Jakie obowiązują limity? Czym jest WSTO? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

26 lutego 2025

Numer identyfikacyjny zwolnienia z VAT i procedura SME

Komisja Europejska udostępniła narzędzie do sprawdzania ważności numeru identyfikacyjnego zwolnienia z VAT w procedurze SME. Umożliwia weryfikację numeru w kraju UE innym niż kraj siedziby firmy. Sprawdź, jak działa numer identyfikacyjny zwolnienia z VAT.

25 lutego 2025

Przekazanie bonów podarunkowych w świetle ustawy VAT

Przedsiębiorcy coraz częściej w akcjach marketingowych posługują się kartami podarunkowymi. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy przekazanie bonów podarunkowych jest opodatkowane podatkiem VAT, a także jaki to rodzaj świadczenia!

25 lutego 2025

Rezygnacja ze wznowienia działalności gospodarczej a obowiązki podatkowe i ZUS

Rezygnacja ze wznowienia działalności gospodarczej, w okresie jej zawieszenia oznacza konieczność likwidacji firmy. Sprawdź, jakie obowiązki podatkowe i składkowe ciążą na przedsiębiorcy w tym procesie. Dowiedz się więcej, w artykule!

20 lutego 2025

Jak napisać oświadczenie o braku czynności opodatkowanych VAT?

Istnieje zasada, według której każdy przedsiębiorca powinien zarejestrować się do VAT. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz. Jak w praktyce wygląda oświadczenie o braku czynności opodatkowanych VAT i kiedy należy je złożyć? Sprawdź!

4 lutego 2025

Stawki podatkowe VAT jakie obowiązują w 2025 roku

Czy wiesz, jakie występują w Polsce stawki podatkowe VAT? Poznaj podstawą wysokość stawki VAT oraz dowiedz się, kiedy możliwe jest stosowanie stawek obniżonych czy nawet 0% i jaki wpływ na stawki podatkowe VAT ma tarcza antyinflacyjna w 2025 roku!

15 stycznia 2025

Limit zwolnienia z VAT a wliczanie transakcji związanych z nieruchomościami

Limit zwolnienia z VAT w przypadku dokonywanej sprzedaży może zostać przekroczony. Jeśli jednak się to wydarzy, podatnicy którzy są zwolnieni z VAT, muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!

3 stycznia 2025

Refakturowanie usług transportu lotniczego – zasady rozliczania VAT

Refakturowanie usług transportu lotniczego to odsprzedaż usług z zerową stawką VAT, jeśli spełniają kryteria międzynarodowego transportu osób. Ważne jest ich odpowiednie udokumentowanie. Sprawdź, co należy zrobić aby zastosować stawkę VAT 0%!

27 grudnia 2024

Siedziba działalności gospodarczej a zwolnienie podmiotowe z VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT zależy od siedziby działalności gospodarczej. Do końca 2024 roku nie obejmuje ono podmiotów spoza Polski. Od 2025 roku zmiany pozwolą korzystać ze zwolnienia również przedsiębiorcom z siedzibą w innych krajach UE. Sprawdź!

19 grudnia 2024

Czy podatek wojenny stanie się rzeczywistością w Polsce?

Czy podatek wojenny stanie się nowym obowiązkiem Polaków? Poznaj założenia tej daniny, jej cel oraz zasady. Dowiedz się, kto będzie zobowiązany do jej płacenia i jakie konsekwencje może przynieść dla budżetu państwa oraz obywateli w obecnej sytuacji.

9 grudnia 2024

Aport nieruchomości do spółki a podatek PCC - co warto wiedzieć?

Aport nieruchomości do spółki może skutkować opodatkowaniem zarówno podatkiem PCC, jak i VAT. Warto przeanalizować różnice między tymi podatkami, by ocenić ryzyko podwójnego opodatkowania. Sprawdź artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

25 listopada 2024

Zakup towarów z UE od podatnika zwolnionego z VAT - warto wiedzieć!

Zakup towarów z UE od podatnika zwolnionego z VAT wiąże się z pytaniem, czy polski przedsiębiorca musi rozpoznać i rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Przedsiębiorcy z innych krajów UE również mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Sprawdź!

20 listopada 2024

Dodatkowa sankcja w VAT – zasady ustalania

Dodatkowa sankcja w VAT może zostać nałożona przez organy podatkowe, jeśli stwierdzą uchybienia w rozliczeniach podatnika. Ważne jest, że przy ustalaniu tej kary muszą kierować się określonymi zasadami. Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej!

13 listopada 2024

Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT UE – kluczowe zasady

Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT UE to kwestia, która budzi wiele zapytań wśród przedsiębiorców. Uproszczona forma działalności spełnia kryteria VAT, co rodzi wątpliwości dotyczące obowiązku rejestracji do VAT UE. Przeczytaj artykuł!

31 października 2024

Sprzedaż towaru po zaniżonej cenie a odliczenie VAT

Sprzedaż towaru po zaniżonej cenie może budzić wątpliwości co do prawa do odliczenia VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy taka transakcja wyklucza możliwość odzyskania podatku VAT i jakie są kluczowe zasady dotyczące takich przypadków!

22 października 2024

Zwolnienie z VAT dla wykładowców - czy to możliwe?

Zwolnienie z VAT dla wykładowców budzi wiele wątpliwości w kontekście usług edukacyjnych. Przeczytaj artykuł i sprawdź czy wykonywane przez wykładowców świadczenia nie będą stanowiły czynności podlegających opodatkowaniu VAT!

18 października 2024

Nieodebranie towaru przez kontrahenta a podatek VAT

Czy wiesz, czym skutkuje nieodebranie towaru przez kontrahenta na gruncie VAT? Czy takie kwoty należy traktować jako wynagrodzenie za dostawę/usługę, które podatnik zobowiązany jest opodatkować podatkiem VAT? Sprawdź, jak udokumentować to zdarzenie!

9 stycznia 2024

Jak prawidłowo wykazać sprzedaż VAT-marża w JPK?

Procedura VAT-marża stanowi szczególny sposób ustalania podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Omawiamy, jak wykazać sprzedaż VAT-marża w JPK zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów, również w przypadku marży ujemnej. Sprawdź!

13 grudnia 2023

Co to jest podatek VAT - zasady jego działania!

Podatek VAT jest podatkiem, który obciąża ostatecznego odbiorcę towaru lub usługi. Oznacza to, że powinien być on neutralny dla przedsiębiorcy, który nie jest ostatecznym konsumentem. Sprawdź, w jaki sposób należy rozliczyć się z urzędem z tytułu VAT!

4 sierpnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów